Pandemia przyspieszyła i pogłębiła procesy polaryzacji postaw religijnych wśród Polaków. Na ile głęboko i trwale – za wcześnie, by to ocenić – stwierdza w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń.
W Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności" - mówi dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń, który skomentował badania CBOS dotyczące religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat.
W Polsce posługuje ok. 25 tys. księży diecezjalnych, którzy pracują przede wszystkim w parafiach. Jest także ok. 9. tys. zakonników, którzy przyjęli święcenia kapłańskie – mówi dyr. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego pallotyn ks. Wojciech Sadłoń.
W 1990 r. Polacy zawarli ok. 230 tys. małżeństw sakramentalnych, a w 2016 r. - tylko 136 tys. - wynika z "Rocznika statystycznego Kościoła w Polsce". Zdaniem dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. Wojciecha Sadłonia, za spadek odpowiadają m.in. kwestie demograficzne.
Blisko 40 proc. Polaków uczestniczyło w 2015 r. w mszach świętych; 17 proc. przystępowało do komunii św. - to nieco więcej niż rok wcześniej - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego; ich wyniki przedstawiono w środę na konferencji w episkopacie.
Chrześcijaństwo dało Polsce - poza religijnością i duchowością - przede wszystkim opiekę społeczną i edukację - mówił ks. Wojciech Sadłoń podczas prezentacji publikacji "1050 lat chrześcijaństwa w Polsce w liczbach".