Zakończyła się konserwacja późnomłodopolskiej polichromii w kościele św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. W latach 1929-1934 stworzył je zespół prof. Adama Giebułtowskiego, ucznia Jana Matejki – podały służby prasowe katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej.
Przedsionek (narteks) świątyni i chór obejmuje kolejny etap odtwarzania XVI-wiecznych fresków, zdobiących niegdyś główną cerkiew klasztoru w Supraślu koło Białegostoku – w jednym z najważniejszych w kraju prawosławnych ośrodków życia monastycznego.
Poseł PiS Jan Mosiński wystąpił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie finansowe prac konserwatorskich odkrytej w kościele franciszkańskim w Kaliszu polichromii z przełomu XIII/XIV wieku, przedstawiającej św. Krzysztofa.
Zachowane fragmentarycznie gotyckie polichromie odkryli konserwatorzy w XV-w. kościele św. Jerzego w Cieszynie. Zdaniem ks. Szymona Tracza, który odpowiada w diecezji bielsko-żywieckiej za konserwację architektury i sztuki sakralnej, to sensacyjne odkrycie.
Polichromię stworzoną przez znanych śląskich artystów - Joannę Piech-Kalarus i Romana Kalarusa - w odnowionej krypcie grobowej śląskich biskupów w katedrze w Katowicach pobłogosławił w czwartek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
400 tys. zł przeznaczone zostanie na konserwację polichromii w katedrze w Sosnowcu, w której w ubiegłym roku doszło do pożaru - zdecydowali w poniedziałek radni województwa śląskiego. Łączna kwota dotacji na konserwację 25 zabytków, to ponad 1,1 mln zł.
Dwa lata temu - 21 lutego 2011 roku - zmarł Jerzy Nowosielski, jeden z najoryginalniejszych polskich malarzy, twórca kościelnych polichromii. Niedawno do księgarń trafił wybór esejów Nowosielskiego o sztuce i religii zatytułowany "Zagubiona bazylika".
XVII-wieczna polichromia została odkryta podczas prac konserwatorskich w Synagodze Remuh na krakowskim Kazimierzu. Malowidło z ornamentem roślinnym i inskrypcją w języku hebrajskim fragmentu modlitwy jest ukryte pod warstwami XIX-wiecznych tynków.
Warsztaty, na których rekonstruowane będą polichromie ze sklepienia nieistniejącej już synagogi w Gwoźdźcu, rozpoczęły się w poniedziałek w Szczebrzeszynie (Lubelskie). Warsztaty są częścią międzynarodowego projektu „Gwoździec Re!konstrukcja”.