Książka, którą przygotowali historycy, publicyści i dziennikarze piszący dla portalu Wielkahistoria.pl, to zbiór artykułów o wielkich sukcesach, porażkach i decyzjach, które kształtowały dzieje Polski. Dobór 25 przełomowych wydarzeń nie zawsze jest oczywisty, ale autorzy mają prawo do takiej hierarchii. Inni publicyści pewnie kilka z owych kamieni milowych wymieniliby na inne.
Nagrody miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” wręczono w środę po raz czternasty w warszawskiej Bibliotece Narodowej. Wydawcą Roku zostało wydawnictwo Bellona, a Człowiekiem Roku został ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
"Ósmego maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa (...) W naszym kraju również zwycięstwo w II wojnie światowej celebrowane jest 8 maja, ale dopiero od lat dziewięćdziesiątych XX stulecia, ponieważ wcześniej obchodzono je tak, jak w Związku Radzieckim, czyli 9 maja. A wszystko dlatego, że ceremonia podpisania kapitulacji odbyła się 8 maja późną nocą, według czasu moskiewskiego był już 9 maja" - pisze o obchodach Dnia Zwycięstwa historyk Iwona Kienzler w jednym z tomów serii "Kronika PRL 1944-1989".
We wtorek, 29 lipca o godz. 17.30 w Księgarni Świata Książki w Warszawie (al. Solidarności 119/125) odbędzie się spotkanie z Jerzym Mareckim autorem książki „Dzieci’44. Wspomnienia dzieci powstańczej Warszawy”. Udział w spotkaniu zapowiedzieli też uczestnicy zrywu, których wspomnienia zostały zebrane w publikacji – informuje Wydawnictwo Bellona.
W sierpniu, jak co roku, świętujemy zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Na przedpolach Warszawy, pod Radzyminem i Ossowem, rozstrzygały się wówczas losy Polski, a także Europy. Ale nie zapominajmy, że wojna polsko-radziecka trwała od początku 1919 roku i w cieniu wielkiej bitwy warszawskiej pozostają mniejsze, choć nie mniej zacięte, batalie i potyczki. W tym numerze przypominamy kilka z nich.
Dlaczego wszystkie żony Władysława Jagiełły oskarżano o zdradę, jak królowa Jadwiga sprawdzała męskość przyszłego męża i która z kochanek Stanisława Augusta jest prekursorką nazwy warszawskiego Mokotowa to niektóre z królewskich tajemnic, jakie zdradza nowy cykl Bellony.