Powstał komiks opowiadający o życiu zesłańców wywiezionych na Syberię przez sowieckie władze w czasie II wojny światowej. W zamiarze twórców ma być on szczególnym upamiętnieniem dzieci, które trafiły ze swymi bliskimi na Sybir i dorastały w trudnych warunkach.
„Wy jesteście takie polskie cegiełki, które będą budować nową, socjalistyczną Polskę” – mówiła Wanda Wasilewska, trzymając mnie na kolanach i głaszcząc […] Teraz, jako dorosły człowiek, wiem, że to jej ukochany Stalin zgotował nam taki los – mówi Mirosław Popławski, który jako ośmioletni chłopiec w 1940 r. został wywieziony na Syberię. Stał się on jednym z dziesięciu bohaterów książki „Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej”.
Historia pomocy Japonii polskim dzieciom z Syberii w latach 1919-22 zawiera w sobie dużo dramatów ale i nadziei; Cesarstwo Japonii otworzyło dla nich granice i serca - doznały serdecznego przyjęcia, opieki, a nade wszystko poczucia bezpieczeństwa - oceniła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek (PiS).
Podczas II wojny światowej dzieci i młodzież z Polski znalazły się w ponad dwudziestu krajach świata. Wszędzie tam zorganizowano tam liczne przedszkola, placówki opiekuńcze, szkoły. Było to wielkie osiągnięcie polskiego rządu.