Misja UNESCO przybyła w sobotę do Odessy, żeby ocenić straty spowodowane rosyjskimi atakami rakietowymi – podaje portal dziennika Ukraińska Prawda. W wyniku ubiegłotygodniowego ostrzału rakietowego zniszczony został zabytkowy Sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele budynków w historycznej części miasta.
25 zabytków zostało uszkodzonych w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji na Odessę, na południu Ukrainy. Wśród uszkodzonych pociskami i wybuchami obiektów są budynki z XIX i XX wieku – podaje w niedzielę szef władz obwodu Ołeh Kiper.
W wyniku ataku rakietowego ucierpiało historyczne centrum Odessy, w tym sobór prawosławny. Władze i media publikują zdjęcia zniszczeń w tym mieście na południu Ukrainy. „Rosjanie poczują odpowiedź za atak na Odessę” – oświadczył rano w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zakończono rozbiórkę pomnika „Założycieli Odessy”, zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II. W mieście na południu Ukrainy usunięto także monument rosyjskiego wojskowego Aleksandra Suworowa – podaje w czwartek rosyjska sekcja BBC.
U mojego ojca znaleziono książeczkę po polsku, zrobiono z niego „wroga narodu” – opowiadała Wanda Bilecka, Polka z Odessy, w nagraniu udostępnionym PAP. Matka, by przekazać mu paczkę do więzienia, musiała nocować na cmentarzu – wspominała.
W zbiorowym grobie na terenie dawnego poligonu NKWD w Odessie mogą być szczątki 16 członków mojej rodziny – mówi PAP Fiodor Bartkowski, potomek represjonowanych Polaków, działacz społeczności polskiej w tym mieście na południu Ukrainy.
W masowym grobie ofiar represji NKWD w Odessie jest wielu Polaków; zrobimy wszystko, by byli należycie pochowani - powiedziała PAP Switłana Zajcewa-Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie Oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie.
Wśród ofiar NKWD pogrzebanych w masowym grobie w Odessie na Ukrainie są Polacy – mówi PAP Ołeksandr Babicz, historyk, jeden z członków prac poszukiwawczych. Eksperci szacują, że łącznie w dołach śmierci w Odessie mogą być szczątki od 5 do 6 tys. ludzi.
Do 400 osób uczestniczyło w środę w upamiętnieniu ofiar zajść w Odessie, gdzie w 2014 roku w pożarze siedziby związków zawodowych zginęło 48 osób, w większości prorosyjskich aktywistów. Ulicami miasta przeszedł także marsz około tysiąca nacjonalistów.
Najnowsze polskie filmy zobaczyć będą mogli ukraińscy widzowie w ramach 13. edycji Panoramy Nowego Kina Polskiego, która w dniach 1-7 września odbędzie się w Odessie. Pokazy tradycyjnie odbywają się w kinoteatrze "U-Cinema" działającym przy legendarnej wytwórni filmowej. Przegląd od 2000 roku organizuje łódzkie Muzeum Kinematografii we współpracy z łódzkim magistratem. Odbywa się on rokrocznie na początku września z okazji święta Odessy - miasta partnerskiego Łodzi.