W polskiej kulturze znaczenie plakatu jest nie do przecenienia. Poza walorami artystycznymi wyróżniał się mistrzowskim operowaniem metaforą – powiedział PAP dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukasz Gaweł. Placówka powstała 55 lat temu.
Wystawa w Muzeum Plakatu w Wilanowie jest pierwszą tak obszerną prezentacją dorobku Jerzego Treutlera – grafika, projektanta, autora licznych plakatów, ilustracji i opracowań książkowych, twórcy niezapomnianego znaku Mody Polskiej, zwanego potocznie „jaskółką”. Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada.
Aktywna współpraca między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją „Świątynia Sztuki” i pracownią konserwatorską „Ars Veta”, działającymi przy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, to przedsięwzięcia, które skupiają się przede wszystkim na zabezpieczeniu i ratowaniu dziedzictwa narodowego pozostającego poza granicami kraju, w tym zagrożonych zbiorów instytucji emigracyjnych.
Graffiti, plakaty, szablony, vlepki, murale - które przez ostatnie pół wieku pojawiały się na murach polskich miast - zebrano na wystawie "Dzika grafika". Do 7 maja można ją oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
"Pomiędzy fikcją a rzeczywistością" - to tytuł wystawy polskiego fotomontażu modernistycznego z lat 1924-1964, od piątku prezentowanej w Muzeum Plakatu w warszawskim Wilanowie. Obejrzeć można np. socrealistyczne plakaty agitacyjne oraz ilustracje z dawnych czasopism.
Ponad 250 prac wybitnych polskich artystów, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Franciszka Starowieyskiego, Jana Młodożeńca, Wojciecha Fangora, obejrzeć można na wystawie "Filmowo mi... Polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969" w warszawskim Muzeum Plakatu w Wilanowie. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek wieczorem. Ekspozycja obejmie polskie plakaty zapowiadające filmy zarówno produkcji polskiej, jak i zagraniczne.
Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego o Stefanie Norblinie „Chitraanjali. Stefan Norblin w Indiach” oraz spotkanie z jego twórcami: reżyserką filmu Małgorzatą Skibą i operatorem S. Kumarem z Indii.
2011-04-15 (PAP) - Prace mistrzów polskiego plakatu m.in. Jana Lenicy, Henryka Tomaszewskiego, Franciszka Starowieyskiego, Romana Cieślewicza, Jana Młodożeńca i Waldemara Świerzego będzie można zobaczyć na wystawie "Dramaturgia plakatu", otwartej dla publiczności od soboty. Wystawę plakatów Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka zorganizowano w Muzeum Plakatu w Wilanowie.