Na piątkowe otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przybyły tłumy. Niesamowite, imponujące, choć przytłaczające - mówiono o MSN. Przyjemnie jest w tym chaosie ludzkim odkrywać pochowane dzieła - powiedziała performerka Ania Nowak.
W piątek o godz. 20 Muzeum Sztuki Nowoczesnej oficjalnie otworzyło swoje drzwi dla publiczności. To jest wyjątkowy moment dla Warszawy - powiedział podczas uroczystości prezydent miasta Rafał Trzaskowski.
Edukacja artystyczna powinna być dostępna dla wszystkich uczniów. Niezależnie od tego, czy uczęszczają do szkoły muzycznej, plastycznej czy szkoły powszechnej - powiedziała szefowa MKiDN Hanna Wróblewska na konferencji "Dodajmy uczniom skrzydeł".
Podczas piątkowego otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na publiczność czekają trzy wystawy, performatywna parada, performans Katalin Ladik, instalacja dźwiękowa Wojciecha Bąkowskiego, pokaz filmowy Agnieszki Polskiej, koncert Kim Gordon czy minecraftowy live stream.
Otwarcie zacznie się paradą, która rusza z naszej starej siedziby przy ul. Pańskiej 3 – będzie to korowód przygotowany przez artystów z postulatami dla muzeum – powiedziała PAP dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska.
Jest bardzo dużo powiązań pomiędzy sztuką współczesną a dawną - powiedziała PAP historyczka sztuki i publicystka Grażyna Bastek. Dodała, że kiedy umie się je prześledzić, daje to dużą satysfakcję i pełniejsze zrozumienie fenomenu, jakim jest współczesne dzieło sztuki.
„Dziś są nasze Urodziny!” - pod tym hasłem obchodzone jest 100-lecie działalności Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. W piątek, w Ośrodku Propagandy Sztuki, odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy 44 twórców wyłonionych w drodze konkursu i prezentujących szerokie spektrum tendencji artystycznych.
Paradżanowa wyróżniała surrealistyczna wyobraźnia, czerpiąca ze świata snów, etnografii, tradycji i obrzędów religijnych - powiedziała PAP Joanna Kordjak, kuratorka wystawy "Paradżanow. Chcę minąć swój cień". Ekspozycję można oglądać od 12 października 2024 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
Prace młodych artystek - Alicji Białej i Małgorzaty Blamowskiej - podejmujące temat ekologii oraz obecnej sytuacji kobiety, a także sztuka współczesna podarowana przez kolekcjonerów Teresę i Andrzeja Starmachów od piątku będą prezentowane w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.
Od spaceru śladem instalacji artystycznych rozpocznie się w sobotę Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City w Lublinie. Przez miesiąc na terenie miasta będzie można oglądać 18 prac, m.in. w formie rzeźby czy muralu.