Wielu omija przejawy twórczych, spełnionych działań kobiety ówczesnej. Choćby: Gertruda w XI wieku, poetka Benisławska potem, poetka Drużbacka, prozaik Marchocka, prozaik Mortęska, dramatopisarka Radziwiłłowa, poetka Stanisławska – mówi PAP literaturoznawca prof. Antoni Czyż, badacz dawnej twórczości literackiej kobiet.
To to najprawdziwszy biały kruk, niezwykłe cymelium - tak o nieznanym wcześniej, pełnym, drukowanym tekście "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku mówi jego znalazca, prof. Wiesław Wydra. Dotąd nie była znana kompletna wersja utworu
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jednym z pomysłów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przybliżenie uczniom historii literatury polskiej jest stworzenie serii przekładów dzieł staropolskich na współczesną polszczyznę.
Tablicę upamiętniającą hutnika i poetę Walentego Roździeńskiego, który 400 lat temu wydał poemat „Officina ferraria”, opisujący historię obróbki żelaza w Polsce i na świecie oraz życie i pracę śląskich hutników, odsłonięto we wtorek w Katowicach.
Krypta, w której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego, będzie udostępniona zwiedzającym. W niedzielę w kościele w Zwoleniu odbędzie się jej uroczyste otwarcie połączone z inauguracją działalności Centrum Regionalnego przy Nekropolii Jana Kochanowskiego.
Wystawę pierwodruków Kochanowskiego, spotkania z autorami, koncert Tomasza Stańki przygotowała Biblioteka Narodowa z okazji imienin renesansowego poety. Impreza odbędzie się w sobotę w stołecznym Ogrodzie Krasińskich i w Pałacu Rzeczpospolitej.
Prof. Tadeusz Ulewicz, emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury, nauczyciel akademicki zmarł w sobotę w wieku 95 lat – poinformowała w poniedziałek rzecznik UJ Katarzyna Pilitowska.