Wychował pokolenie polskiej inteligencji, poprzez swoją estetykę, wrażliwość. Znamy jego twórczość z gazet, ilustracji książkowych czy plakatów – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy „!Reakcje” prezentującej twórczość Stasysa Eidrigevičiusa.
Od grozy do humoru, od niemal miniaturowych rysunków po ogromne formaty – ponad 90 prac pokazywanych jest w Zachęcie na pierwszej tak dużej indywidualnej wystawie Stasysa Eidrigevičiusa, litewskiego artysty wizualnego, od 1980 r. mieszkającego w Polsce. Otwarcie „Reakcji” dla publiczności – w piątek.
Prawie 70 prac Stasysa Eidrigevicziusa, w tym obrazy, grafiki, rzeźby i fotografie, które powstawały w latach 1980-2014, prezentuje retrospektywna wystawa artysty „Archiwum wyobraźni” w Płockiej Galerii Sztuki.
28 prac Stasysa Eidrigeviciusa można oglądać w Lublinie na otwartej w piątek wystawie pt. „Dwie strony obrazu”. Na ekspozycji zgromadzono prace z różnych okresów twórczości artysty. „Część z nich była pokazywana w Moskwie. Jedna pani, jak spojrzała na ten cykl, to powiedziała, że one są tak dramatyczne i smutne, jak życie ludzi obecnie w Moskwie. Pomyślałem, że powiedziała tak trafnie, taka prawdę, że nic dodać nic ująć” - powiedział Eidrigevicius podczas wernisażu w Galerii Wirydarz.
Światowej sławy malarz Stasys Eidrigevicius został honorowym członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie. "Moja szuka żywi się absurdem i mam nadzieję, że absurd będzie długo żył - mówi artysta w wywiadzie dla PAP . PAP: W Warszawie trwa wystawa pana prac. Jak miłośnicy sztuki reagują dziś na pańską twórczość?