Wchodzimy w przestrzeń snu głównego bohatera - mówi PAP Anna Augustynowicz, reżyser "Matki" Witkacego. 100-letni dramat jest - zdaniem reżyser - niezwykle współczesny ze względu na podjęcie tematu funkcjonowania narcystycznej osobowości bohatera sztuki. Premiera w Teatrze Ateneum - w piątek.
To jest między innymi opowieść o tym, jak w życiu posługujemy się stereotypami; jak przestajemy myśleć samodzielnie na rzecz myślenia stadnego, zbiorowego - mówi PAP Artur Tyszkiewicz, reżyser "Napisu" Géralda Sibleyrasa i dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie. Premiera na Scenie 20 - w sobotę.
Mój bohater przede wszystkim jest Polakiem. Jest księdzem i filozofem, a potem w dojrzałym wieku dowiaduje się, że jest Żydem – mówi PAP aktor Łukasz Lewandowski, wykonawca monodramu „Historia Jakuba” wg Tadeusza Słobodzianka. Premiera na Scenie 61 Teatru Ateneum w Warszawie – w sobotę.
Éric-Emmanuel Schmitt snuje opowieść nie o ideach, a o ludziach. Dla mnie ta historia jest opowieścią o tym, jak daleko można poświęcić się sztuce. Czy wybrać sztukę czy życie? – mówi PAP Artur Tyszkiewicz, dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie i reżyser „Wariacji enigmatycznych”. Premiera w sobotę.
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza z Warszawy za sztukę „Kwartet” Ronalda Harwooda w reżyserii Wojciecha Adamczyka otrzymał nagrodę Grand Prix 27. Festiwalu Komedii Talia zakończonego w niedzielę w Tarnowie. W konkursie zaprezentowano sześć przedstawień z całego kraju.
Teatr Ateneum to przede wszystkim teatr autora i aktora - mówi PAP dyrektor stołecznego Teatru Ateneum im. S. Jaracza Artur Tyszkiewicz. Z okazji jubileuszu 95-lecia działalności zapowiada w sezonie 2023/24 premiery "Wariacji enigmatycznych" Schmitta, "Napisu" Sibleyrasa i "Matki" Witkacego.
Sybir jest miejscem okrutnym, strasznym, nie do życia – ale też, jak stwierdził autor „Wspomnień”, na których oparto spektakl, Konstanty Wolicki – Sybir da się pokonać – mówi PAP Mikołaj Grabowski, reżyser „Zesłania czyli antytragedii syberyjskiej”. Prapremiera w stołecznym Teatrze Ateneum – w sobotę.
To był przede wszystkim znakomity aktor, a ponadto niezwykłe ujmujący człowiek – powiedział PAP o Leonardzie Pietraszaku jego partner z serialu „Czarne chmury” Maciej Rayzacher. Historia Ateneum bez Pana kreacji aktorskich nie istnieje – napisał na Fb zespół stołecznego Teatru Ateneum.
Akcja monodramu rozgrywa się w Paryżu, w latach 30. XX wieku. Ta historia opowiada o pisarzu, który przebywa we Francji i niespodziewanie w radio słyszy głos Adolfa Hitlera – mówi PAP aktor Dariusz Wnuk, który zagra w monodramie „Znieważeni” wg Sandora Maraiego. Premiera w Teatrze Ateneum – w sobotę.
Te piosenki, które wybrałem, są i mocne, i energetyczne, czasem smutne i refleksyjne, ale dla mnie wspólny mianownik to jest rodzaj słono-gorzkiego smaku – mówi PAP autor, wykonawca i reżyser recitalu „Licencja na lirykę”. Premiera w Teatrze Ateneum w Warszawie – w sobotę.