Dawniej palenie Marzanny miało charakter magiczny, było symbolicznym zakończeniem zimy i oczekiwaniem na nowy początek. W Wielkopolsce wciąż są miejsca, gdzie ta tradycja jest kontynuowana, choć z czasem obrzęd ten zaczął zmieniać swój charakter i stał się zwyczajową zabawą dzieci i młodzieży.
Według prasłowiańskich obyczajów pożegnano w sobotę zimę i powitano wiosnę na terenie Grodu Piastów na Zawodzie w Kaliszu . Miejscowe Towarzystwo Żywej Archeologii przygotowało w tym dniu rekonstrukcję Jarych Godów i Maslenicy. „Włóczył się Jaryło po całym świecie, rodził żyto w polu, płodził ludziom dzieci. A gdzież on nogą, tam żyto kopą, a gdzież on na ziarnie, tam kłos zakwitnie” – pisał Aleksander Gieysztor w „Mitologii Słowian”.
2011-03-20 (PAP) - Poniedziałek będzie pierwszym dniem astronomicznej wiosny. Jednym z polskich zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie symbolizującej zimę Marzanny. Według etnograf Małgorzaty Oleszkiewicz, jego początki sięgają co najmniej XV wieku. "Obrzęd topienia Marzanny znany jest od co najmniej XV wieku. Już Jan Długosz pisał o takim zwyczaju, określając go mianem starodawnego” – powiedziała PAP Małgorzata Oleszkiewicz, kustosz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.