Niemal 20 dzieł operowych, w tym kompozycje Mozarta, Rossiniego, Moniuszki i/ Verdiego, zostanie wykonanych przez zespoły Opery Wrocławskiej podczas trzech koncertów galowych otwierających 80. sezon artystyczny tej instytucji. Pierwszy z nich odbędzie się w piątkowy wieczór.
Plenerowa wersja "Strasznego dworu" oraz koncert z największymi przebojami muzyki klasycznej będą kulminacyjną częścią obchodów 70-lecia Opery w Łodzi. Oba przygotowane przez Teatr Wielki w Łodzi wydarzenia – w piątek i sobotę – będzie można oglądać bezpłatnie na placu Dąbrowskiego.
Śpiewam tytułową partię w "Latającym Holendrze" na wielu znaczących scenach. Chciałem tę moją popisową rolę zaprezentować polskiej publiczności. Nie taki Wagner straszny, jak go malują... - powiedział PAP Tomasz Konieczny, światowej sławy bas-baryton, dyrektor Baltic Opera Festivalu.
„Włoszka w Algierze” Giacchino Rossiniego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego to najnowsza produkcja Opery Wrocławskiej. Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę. „To niefrasobliwa, zmysłowa komedia” – podkreślił reżyser.
Popularne opery "Pajace" i "Rycerskość wieśniacza" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku będzie można usłyszeć w oryginalnych partyturach. Jak ocenia reżyser Michał Znaniecki, dzięki powrotowi do oryginałów spektakl będzie skoncentrowany na emocjach i tematach utworów. Premierę zaplanowano na 10 maja.
Natalia Babińska, Pia Partum i Barbara Wiśniewska. wybitne reżyserki spektakli operowych, będą uczestniczkami debaty „Opera jest kobietą”, na którą 26 marca (wtorek) zaprasza szczecińska Opera na Zamku.
Pierwsze w historii w tej części Europy preselekcje do najstarszego konkursu operowego dla młodych artystów AsLiCo przeprowadzone zostaną 12 stycznia w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W tym roku konkurs ma swoją 73. edycję.
Małgorzata Walewska, Stanisław Kierner i Wojciech Pszoniak wystąpią w sobotę w Łodzi podczas plenerowej otwartej premiery „Człowieka z Manufaktury” – według realizatorów „pierwszej na świecie opery o historii miasta” zrealizowanej przez Teatr Wielki w Łodzi.
Polska Opera Królewska nie wraca do źródeł, ale do nich nawiązuje i z nich czerpie. Te źródła to są podstawy, triada wartości kultury europejskiej. Prawda, dobro i piękno - mówi PAP dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt.
Gwiazda największych scen operowych Bernard Ładysz skończył we wtorek 90 lat. Ładysz śpiewał na całym świecie - od Australii, przez obie Ameryki, po Chiny. Jest jedynym polskim śpiewakiem, który śpiewał z Marią Callas.