115 lat temu, 24 listopada 1908 r., urodził się Aleksander Ford, jeden z najważniejszych twórców polskiego kina. „Od początku swojej działalności starał się kręcić filmy zaangażowane, a przy tym przystępne, otwarte na szeroką publiczność” – mówi PAP biograf reżysera Michał Danielewicz.
18 monet krzyżackich znaleźli pasjonaci z Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego. Leżały na głębokości 15 centymetrów na łące przy kościele. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków zaznaczył, że to depozyt sakiewkowy, który jest najprawdopodobniej największym skarbem krzyżackim znalezionym na Mazowszu.
4 grudnia 1911 r. urodził się Andrzej Szalawski – aktor, lektor Deutsche Wochenschau i żołnierz AK podczas niemieckiej okupacji. Oskarżony po wojnie o kolaborację z Niemcami, odsiedział czteroletni wyrok. Do śmierci – zmarł 11 października 1986 r. – nie został zrehabilitowany.
Większość potraw spożywanych ok. 500 lat temu na krzyżackim zamku w Przezmarku (woj. pomorskie) gotowano. Składały się z mięsa i warzyw, a zaskakująco mało było dań rybnych, mimo blisko położonego jeziora - wynika z analiz tłuszczów znajdujących się na fragmentach naczyń ceramicznych.
675 lat temu, 8 lipca 1343 r., Kazimierz III zawarł w Kaliszu z zakonem krzyżackim traktat pokojowy, w którego wyniku m.in. za zrzeczenie się praw do Pomorza Gdańskiego odzyskał Kujawy i ziemię dobrzyńską. Za panowania ostatniego, wielkiego Piasta, odpadł od Polski również Śląsk. I choć te właśnie kwestie zaważyły na kolejnych kilkuset latach, zmysłowi politycznemu Kazimierza Wielkiego zawdzięczamy to, że straciliśmy tylko tyle. Tym bardziej że sporo też zyskaliśmy.
Władze miejskie Szczytna (Warmińsko-mazurskie) uzyskały 7,9 mln zł dofinansowania z UE na rewitalizację ruin krzyżackiego zamku. Liczą, że dzięki tej inwestycji miejsce związane z literacką postacią Juranda ze Spychowa stanie się atrakcją turystyczną Warmii i Mazur.
Na Polach Grunwaldzkich trwają ostatnie przygotowania do sobotniej inscenizacji polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku. Turyści mogą już oglądać turnieje rycerskie i zwiedzać obozowisko, w którym mieszka blisko 4 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach.
Niewykluczone, że będziemy mieli tu do czynienia z pozostałością tunelu, który łączył zamek z kościołem - powiedział PAP kierujący pracami archeologicznym w pobliżu pasłęckiego zamku archeolog dr Jacek Wysocki z UKSW. Poszukiwacze skarbów z kolei typują Pasłęk jako jedną z lokalizacji Bursztynowej Komnaty.
Zmarł Mieczysław Kalenik, aktor znany najbardziej z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda - poinformowała PAP jego córka, operatorka Magdalena Kalenik. Artysta zmarł w piątek w rodzinnym Międzyrzecu Podlaskim. Miał 84 lata.