Pod koniec tego roku hrabia Poniatowski powrócił do Petersburga jako poseł króla polskiego. Ten zimy, gdy zaczął się rok, życie nasze toczyło się tak jak minionej: takie same koncerty, takie same bale, takie same koterie – pisała przyszła Katarzyna Wielka w pamiętnikach, które przez niemal sto lat były niemal nieznane opinii publicznej.
Konfederacja barska była zawiązana w imieniu wiary i wolności. Nawet najbardziej tolerancyjni książęta Czartoryscy i król Stanisław August Poniatowski starali się wyjaśnić carycy Katarzynie, że całkowita równość polityczna dla innowierców jest nie do pomyślenia dla narodu szlacheckiego - mówi prof. Richard Butterwick-Pawlikowski z Kolegium Europejskiego w Natolinie.
Życie carycy Katarzyny II od przyjazdu na dwór w Petersburgu po koronację na Imperatorową Wszechrusi – to temat sobotniej prapremiery Teatru Żeromskiego w Kielcach. Według reżysera chodzi o "przedstawienie jej życia nie przez pryzmat wielkiej polityki i zdarzeń, ale jej ciała”. Autorka scenariusza „Carycy Katarzyny” Jolanta Janiczak zapowiada, że sztuka ma na celu przedstawienie carycy jako osoby zniewolonej, sprowadzonej do roli sługi.