Z czarną opaską na oczach włoski dyrygent Alberto Veronesi poprowadził orkiestrę podczas wystawienia opery „Cyganeria” Giacomo Pucciniego w teatrze koło miasta Lukka w Toskanii. „Nie chcę patrzeć na te sceny” – krzyknął maestro, stojąc na podium. Tak zaprotestował przeciwko temu, że operę wystawiono w scenerii i klimacie protestów i rozruchów na zachodzie w Europy w 1968 roku.
Kraków czekał na tę operę ponad 60 lat – powiedział na konferencji prasowej we wtorek dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak. „Turandot” Pucciniego w piątek po raz pierwszy zabrzmi na scenie Opery Krakowskiej.
„La Boheme” Giacoma Pucciniego w reżyserii Barbary Wysockiej w piątek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w 125. rocznicę prapremiery opery. „Muzyka Pucciniego mówi o labiryncie wielkiego miasta i jednostkach zagubionych w tłumie i ich przeplatających się historiach” - powiedziała Wysocka.
Premiera „Toski” Giacomo Pucinniego w reżyserii Barbary Wysockiej odbędzie się w sobotę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Reżyser przeniosła akcję opery z XIX w. do lat 70. XX w. - był to we Włoszech czas eskalacji przemocy politycznej i ulicznych starć prawicy z lewicą.
Operę o władzy, nienawiści i miłości - „Turandot” Giacoma Pucciniego pokaże Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. Po raz pierwszy w Polsce spektakl będzie pokazany w wersji kompozytora, a rola Turandot została rozpisana na dwie osoby. Premiera 7 grudnia.
Jedna z najsłynniejszych oper Giacomo Pucciniego "Cyganeria" ("La boheme"), której akcja w tej realizacji rozegra się w latach 30. ubiegłego wieku, zostanie wystawiona w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Premierę zaplanowano na 24 marca.
Teatr Wielki w Łodzi przygotował pierwszą w tym mieście inscenizację opery Giacoma Pucciniego "Turandot". Premierę dzieła włoskiego kompozytora w reż. Adolfa Weltscheka i międzynarodowej obsadzie zaplanowano na 13 i 14 maja.
„Cyganerię” na podstawie czteroaktowego utworu włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego wystawi w piątek Opera Krakowska. Będzie to pierwsza premiera nowego sezonu w tej instytucji. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik.
Premierę opery "Tosca" Giacomo Pucciniego przygotowuje na piątek Teatr Wielki w Łodzi. Nowa realizacja tej opery to także okazja do świętowania jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej jednego z najlepszych polskich dyrygentów operowych Tadeusza Kozłowskiego. "Tosca", nazywana muzycznym kryminałem, jest najpopularniejszym dziełem scenicznym Giacomo Pucciniego. Prapremierę miała 14 stycznia 1900 r. w Rzymie i do dziś stanowi stałą pozycję repertuaru scen operowych świata.
Duży rozgłos w belgijskich mediach wywołała inscenizacja opery „Manon Lescaut” Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl, który podzielił krytyków, można oglądać na scenie prestiżowej brukselskiej opery La Monnaie.