Kilkuset zwolenników poszerzenia zakresu samorządności regionów przeszło w sobotę (11 lipca) przez Katowice w zorganizowanym po raz 20. Marszu Autonomii. Potem bawili się na pikniku z okazji Dnia Górnośląskiego.
Od 1 lipca do 1 sierpnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach można oglądać wystawę „Kronika Śląska na płótnie”. Tworzą ją obrazy artystów z Grupy Janowskiej oraz rzadko prezentowane listy Teofila Ociepki, który był jej filarem i współzałożycielem.
Czwarta edycja Małego Festiwalu Wielkiej Literatury odbędzie się 20 i 21 czerwca w Katowicach pod hasłem „Nieludzki Śląsk”. W ramach tej imprezy zaplanowano m.in. wycieczkę śladami serialu „Ołowiane dzieci”.
Zmarł Maciej Wojciechowski, były dyrektor Telewizji Katowice i redaktor naczelny regionalnych gazet, a w czasach PRL działacz organizacji opozycyjnych. Miał 62 lata. O jego śmierci poinformowali w czwartek przyjaciele i współpracownicy.
Muzeum Śląskie potwierdziło rozpoczęcie kolejnych etapów rewitalizacji terenów dawnej kopalni Katowice w dwóch unijnych projektach. Do przestrzeni muzeum dołączyć mają kuźnia, warsztat mechaniczny, elektrownia, nadszybie szybu Bartosz oraz wieża wodna.
Muzeum Śląskie w Katowicach rozpoczęło projekt adaptacji pokopalnianych budynków kuźni i warsztatu mechanicznego na funkcje ekspozycyjną i edukacyjną - wynika z informacji placówki. Przedsięwzięcie dwa lata temu uzyskało dotację z programu FEnIKS.
Na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach poświęcono we wtorek groby trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego: Władysława Januszewskiego, Edmunda Kasprzyka i Henryka Skałeckiego. Był to jeden z punktów katowickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Reżyser i scenarzysta Wojciech Smarzowski został laureatem Nagrody im. Kazimierza Kutza – wyróżnienia przyznawanego twórcom, którzy poprzez swoją działalność artystyczną i społeczne zaangażowanie odgrywają istotną rolę w debacie publicznej.
Jolanta Wadowska-Król zapoczątkowała refleksję nad tym, co przemysł i industrializacja zrobiły z Szopienicami na Śląsku; jest więc idealną kandydatką na patronkę humanistyki środowiskowej – uważa dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.