Jasna Góra włącza się w pomoc w ramach kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. Jej celem jest wsparcie ekonomiczne i solidarność z chrześcijanami – mieszkańcami Izraela i Palestyny – którzy, po eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, znaleźli się w dramatycznej sytuacji.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister szkolnictwa wyższego i badań naukowych Palestyny Mahmoud Abu Mouis podpisali we wtorek w Warszawie memorandum o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki.
W setną rocznicę deklaracji Balfoura kładącej podwaliny pod budowę w Palestynie państwa żydowskiego parlament syryjski przypomniał, że przyniosła ona cierpienia zwłaszcza Palestyńczykom. W czwartek przeprowadzili oni szereg manifestacji, w tym i w Jordanii.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w poniedziałek z kilkudniową wizytą oficjalną do Izraela i do Palestyny. Prezydent spotka się z prezydentem i premierem Izraela oraz z prezydentem Palestyny; odwiedzi też Instytut Yad Vashem.
Rada Wykonawcza UNESCO formalnie zatwierdziła we wtorek rezolucję przewidującą "ochronę dziedzictwa kulturowego Palestyny i odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej". Według Izraela neguje ona historyczne związki Żydów z obiektami religijnymi Jerozolimy.
Liczący ok. 7 tys. obiektów zbiór monet, zabytków archeologicznych i pamiątek z terenów Syrii i Palestyny trafi do Muzeum Narodowego w Krakowie. Wzbogaci zasoby Gabinetu Numizmatycznego.
4 sierpnia 1940 roku w Stanach Zjednoczonych zmarł Władimir Ze’ew Żabotyński, dziennikarz, literat, działacz syjonistyczny, organizator Legionu Żydowskiego, walczącego u boku Brytyjczyków w I wojnie światowej, zwolennik utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie i masowej emigracji Żydów z Europy.
Tysiące Palestyńczyków upamiętniło w piątek demonstracjami i protestami w różnych częściach Zachodniego Brzegu 67. rocznicę Nakby, "katastrofy", jak nazywają ustanowienie w 1948 roku państwa Izrael.
Dla większości świata był palestyńskim bojownikiem o wolność i niestrudzonym obrońcą własnego narodu, dla Zachodu – nawróconym terrorystą, a dla Izraela - „diabłem wcielonym” i „bestią na dwóch nogach”. 11 listopada mija 10 lat od śmierci Jasera Arafata.