Relacje i dokumenty ludzi, którzy w 1945 roku przyjechali do Olsztyna tworząc powojenną historię miasta można od niedzieli oglądać w olsztyńskim Parku Centralnym. O tym, jak trudne i tułacze były ich losy, ma przypominać kolejowy wagon, który ustawiono obok wystawy.
Olsztyński Miejski Ośrodek Kultury (MOK) kupił wagon kolejowy typu "Dresden" i zapowiada ustawienie go przy Muzeum Nowoczesności. Takimi wagonami przywożono po II wojnie światowej na dawne ziemie Prus Wschodnich tzw. przesiedleńców. Teraz MOK prosi o opowieści i pamiątki dotyczące tamtych wydarzeń.
Po południu w olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Jana Bułhaka „Krajobrazy. Warmia i Mazury 1946-1949”. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć zarówno pejzażowych, jak i dokumentujących powojenne miejscowości i zabytki regionu.
„Miron – największy polski poeta prywatny” – napisała o Białoszewskim prof. Maria Janion. 17 czerwca mija 40 lat od śmierci autora „Obrotów rzeczy”, „Pamiętnika z powstania warszawskiego” czy „Chamowa”. Pod koniec czerwca ukaże się 16. tom utworów zebranych Białoszewskiego, a w nim dokumentujące ostatnie dni pisarza „Listy do Eumenid”.
Zdjęcia pokazujące Gdańsk i jego mieszkańców, archiwalne filmy oraz zachowane rzeźby z przedproży kamienic, które przetrwały wojnę – to elementy wystawy „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”, którą od 27 maja można oglądać w Zespole Przedbramia w Gdańsku.
Socrealizm był kneblem dla filmowego artyzmu i opresyjnym systemem blokad dla twórczej swobody. Była to idea narzucona pod przymusem – mówią PAP filmoznawczyni dr hab. Barbara Giza oraz filmoznawca Adam Wyżyński, redaktorzy powstającej w FINA monografii o zjeździe filmowców w Wiśle w 1949 r.
Mija 77 lat odkąd w olsztyńskim teatrze im. Stefana Jaracza grane są spektakle w języku polskim. 18 listopada 1945 roku pokazano tu „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Artura Młodnickiego. W dniu „urodzin” teatr wystawił spektakl bezpośrednio nawiązujący do Zapolskiej – „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska”, który reżyserował Wojciech Malajkat.
„Czworaki literackie”, „dom czterdziestu wieszczów” – tak określano krakowską kamienicę przy Krupniczej 22, gdzie po wojnie ulokowano literatów. „Dom pod wiecznym piórem” Jana Polewki to monografia obrosłego legendami adresu m.in. Gałczyńskiego, Szymborskiej, Różewicza, Poświatowskiej.