10 kwietnia 2004 r. w Gdańsku zmarł Jacek Kaczmarski, poeta i autor tekstów, pieśniarz. Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" - pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha, która stała się hymnem Solidarności i symbolem antykomunistycznej opozycji.
W wieku 81 lat zmarła w piątek Izolda Wysocka, aktorka i pierwsza żona rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego. O jej śmierci poinformował na Twitterze teatr dramatyczny w Niżnym Tagile na Uralu, w którym grała.
Piosenkarz i poeta Marek Grechuta, zmarły w 2006., został patronem znajdującego się w centrum Krakowa Parku Krakowskiego – zdecydowali w środę radni. Po trwającej rok rewitalizacji 2 czerwca teren ten zostanie udostępniony mieszkańcom.
Francuski aktor Gerard Depardieu wystąpi 25 kwietnia w sali koncertowej "Rossija" w Moskwie w koncercie pt. "Wysocki 80: I'm Alive!". Multimedialny koncert zorganizowano z okazji jubileuszu 80. urodzin zmarłego 25 lipca 1980 r. rosyjskiego aktora, pieśniarza i poety.
5 lat temu, 20 października 2012 r., zmarł Przemysław Gintrowski - bard, kompozytor i muzyk. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy i "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z J. Kaczmarskim i Z. Łapińskim na podstawie utworu Lluisa Llacha skomponowali "Mury".
Amerykański bard Bob Dylan odbierze w sobotę lub niedzielę w Sztokholmie przyznaną mu w październiku 2016 r. literacką Nagrodę Nobla. Artysta został nagrodzony za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".
Warszawiak z krwi i kości, bard stolicy - napisała w liście o zmarłym w grudniu ub.r. Stanisławie Wielanku prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Lidera Kapeli Czerniakowskiej, później Warszawskiej oraz znawcę folkloru miejskiego, pożegnano w środę w Warszawie.
65 lat temu, 21 grudnia 1951 r., w Stargardzie Szczecińskim urodził się Przemysław Gintrowski, bard Solidarności, kompozytor, muzyk. Wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował w 1979 r. program poetycki "Mury", którego tytułowa piosenka stała się nieformalnym hymnem Solidarności i symbolem walki z komunizmem.
Mimo wszelkich zagrożeń jestem spokojny o dalszą egzystencję poezji. Od tysiącleci odnajdują się i potwierdzają w niej obydwie strony: nie tylko piszący, ale i czytający – mówi PAP Leszek Długosz, krakowski bard. Przyjaciele i artyści świętowali w tym roku 75. urodziny artysty.
Poeta i bard Stanisław Staszewski został nowym patronem jednej z ulic Pabianic. W piątkowych uroczystościach upamiętniających pochodzących z podłódzkiej miejscowości ojca i dziadka uczestniczył muzyk Kazik Staszewski.