50 lat temu, 30 października 1974 roku, w stolicy ówczesnego Zairu - Kinszasie - odbył się pojedynek, która przeszedł do historii boksu zawodowego pod nazwą „bójki w dżungli” (Rumble in the Jungle). Broniący tytułu mistrza świata wszechwag George Foreman przegrał z Muhammadem Alim.
22 września 2009 roku zmarł w Hamburgu Zygmunt Chychła, bokser, zdobywca pierwszego po wojnie złotego medalu olimpijskiego dla Polski. 57 lat wcześniej, 2 sierpnia 1952 roku, w finale Igrzysk w Helsinkach pokonał reprezentanta Związku Sowieckiego Siergieja Szczerbakowa.
Julia Szeremeta awansowała do półfinału bokserskiej kat. 57 kg i zapewniła sobie co najmniej brązowy medal igrzysk w Paryżu. W niedzielnym ćwierćfinale pokonała jednogłośnie na punkty Portorykankę Ashleyann Lozadę Mottę.
Jan Bianga, pięściarz i trener Gedanii, polski patriota oraz więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, został patronem klubu Brzostek Top Team. „Tata był także poliglotą, bo znał pięć języków, grał również na skrzypcach i miał fantastyczną pamięć” – powiedziała córka Barbara Janczukowicz.
Zygmunt Chychła został w piątek patronem kolejnego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imienia zmarłego w 2009 r. mistrza olimpijskiego w boksie z Helsinek (1952) odbyła się na pętli Chełm. To trzeci sportowiec wyróżniony w ten sposób w Grodzie nad Motławą.
„Mistrz” to opowieść o sile człowieczeństwa, o tym, że nawet w nieludzkich warunkach warto zachować godność - mówił PAP reżyser Maciej Barczewski podczas premiery, która odbyła się w czwartek w stołecznym kinie Atlantic. Film, inspirowany życiem Tadeusza Pietrzykowskiego, w piątek wchodzi do kin.
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się we wtorek wieczorem przedpremierowy pokaz filmu „Mistrz”, opowiadającego historię znanego polskiego pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego. W projekcji wzięli udział m.in. aktorzy, producenci, a także córka „Teddy’ego” Eleonora Szafran-Pietrzykowska.
Wyjazd do Tokio na igrzyska olimpijskie w 1964 roku był dla polskich sportowców dużym wydarzeniem – wspomina Marian Kasprzyk, który wywalczył tam złoty medal w boksie. Człowiek chodził po ulicach i czuł się jak w niebie – mówi PAP były pięściarz.
29 prac, w tym obrazów olejnych i akwarel, Tadeusza Pietrzykowskiego można oglądać na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Znany polski pięściarz ps. Teddy był jednym z pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.