Rosja od trzech lat prowadzi pełnoskalową agresję przeciwko Ukrainie. To nie tylko dramat ludzi. Na masową skalę niszczone są zabytki i miejsca pamięci, ważne dla Ukraińców, lecz i Polaków. Wśród najcenniejszych są stare miasto Lwowa, Cmentarz Łyczakowski czy kijowska Ławra Peczerska.
Rzymskokatolicki kościół św. Mikołaja w Kijowie powinien powrócić do wiernych – orzekł okręgowy sąd administracyjny w obwodzie dniepropietrowskim w Ukrainie. „To nadzieja, że w końcu odzyskamy tę świątynię” – powiedział PAP w sobotę proboszcz Pawło Wyszkowski.
W Kijowie trwają prace przygotowawcze do odbudowy kościoła św. Mikołaja, który został uszkodzony w wyniku ataku rakietowego w piątek. Obecnie konserwatorzy koncentrują się na wdrażaniu priorytetowych środków w celu zachowania dziedzictwa kulturowego - przekazało ministerstwo kultury Ukrainy.
Fala wybuchowa po eksplozji wywołanej rosyjską rakietą lub jej odłamki zniszczyła witraże nad wejściem głównym rzymskokatolickiego kościoła św. Mikołaja w Kijowie – poinformował w piątek PAP proboszcz tej świątyni Pawło Wyszkowski.
Z kłosami zboża i zapalonymi zniczami mieszkańcy Kijowa przyszli w sobotę wieczorem pod pomnik Ofiar Wielkiego Głodu, by uczcić pamięć milionów zabitych przez władze sowieckie ludzi, którzy zginęli w wywołanym sztucznie głodzie w latach 1932-33.
Dyplomaci i przedstawiciele polskiej społeczności w Kijowie w przypadający w sobotę Dzień Zaduszny wspólnie zapalili znicze na cmentarzu Bajkowym, jednej z najstarszych nekropolii w stolicy Ukrainy. Znicze zapaliła także ukraińska społeczność, która w taki sposób wyraziła swoją solidarność.
Były dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna w ubiegłym tygodniu odwiedził Teatr Dramatyczny im. Łesi Ukrainki w Kijowie. Reżyser przyjechał do ukraińskiej stolicy, by rozpocząć negocjacje w sprawie projektu, który pojawi się w repertuarze w 2025 roku.
Przedstawiciele dyplomacji polskiej i ukraińskiej oraz polskich organizacji w Ukrainie uczestniczyli we wtorek w upamiętnieniu 85. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę w Bykowni pod Kijowem, gdzie znajduje się Polski Cmentarz Wojenny ofiar zbrodni katyńskiej.
Z okazji 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przedstawiciele Polski, Litwy i Ukrainy oddali w piątek hołd jego uczestnikom, którzy byli więzieni i rozstrzeliwani w Twierdzy Kijowskiej. Przed krzyżem i tablicami pamiątkowymi na ich cześć złożono wieńce i zapalono znicze.
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej od wtorku do 5 kwietnia będzie można obejrzeć wystawę przestawiającą dzieła sztuki związane z ośrodkami religijnymi Kijowa i Czernihowa, w tym m. in. ikony, ryciny i fotografie.