Koncertem Niepodległości w Muzeum Kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów w Sejnach rozpoczęły się w piątek obchody 105. rocznicy powstania sejneńskiego. Polacy skutecznie walczyli w 1919 roku o te tereny z Litwinami.
Litwa jest małym, ale aktywnym krajem, który boksuje powyżej swojej wagi. Potrafiła zbudować wizerunek kraju bardzo mocno zaangażowanego na arenie międzynarodowej i umiejącego przeskakiwać swoje ograniczenia - mówi PAP Dominik Wilczewski, autor książki „Litwa po litewsku”.
Znani reżyserzy teatralni z Litwy: Rimas Tuminas i Mindaugas Karbauskis odeszli ze stanowisk w teatrach moskiewskich z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podały w piątek media w Rosji. Teatr, z którym współpracuje Tuminas, zaprzeczył tym doniesieniom.
Ambasador Litwy Eduardas Borisovas i dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej podpisali w piątek umowę na ustawienie na Polach Grunwaldu pomnika upamiętniającego udział w bitwie z 1410 roku wojsk litewskich. Zapowiedziano, że w ceremonii jego odsłonięcia wezmą udział prezydenci obu krajów.
Podczas przyszłorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający Litwinów i ich rolę w bitwie z 1410 roku - poinformował PAP dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej.
Litewskie zespoły muzyczne z Puńska, Sejn i Suwałk prezentują w niedzielę swoją twórczość na Festiwalu Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach nad jeziorem Gaładuś. To największa w regionie impreza mniejszości litewskiej.
Mieszkańcy, harcerze i władze Suwałk (Podlaskie) uczcili w piątek 99. rocznicę odzyskania niepodległości na Suwalszczyźnie, która najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Po I wojnie światowej Polacy walczyli z Litwinami o ziemie na pograniczu polsko-litewskim.
Pokaz wypieku tradycyjnego wiejskiego chleba można było zobaczyć w niedzielę podczas obchodów litewskiego „Święta chleba, mleka i miodu” w gminie Puńsk (Podlaskie). Można tam było też spróbować litewskich przysmaków.
24-osobowa grupa młodych Litwinów, uczestników tegorocznego projektu „Misja Syberia”, wyruszyła w czwartek z Wilna do Kazachstanu, gdzie ma pracować przy porządkowaniu miejsc pochówku litewskich więźniów politycznych i zesłańców z lat 40. i 50. XX wieku.