Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odebrał w niedzielę w Ostrowi Mazowieckiej z rąk prezesa firmy ZKM-ASIS Konrada Trzeszczkowskiego klucze do Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Będzie to miejsce, gdzie będzie prezentowana prawda historyczna – podkreślił Gliński.
Jadwiga Długoborska i Lucyna Radziejowska zostały pośmiertnie uhonorowane za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość odsłonięcia upamiętniających je tablic odbyła się w sobotę w Ostrowi Mazowieckiej w ramach inicjatywy „Zawołani po imieniu” realizowanej przez Instytutu Pileckiego.
„Ustalenia badaczy oraz zaprezentowane w tym tomie materiały archiwalne pokazują skalę oporu społeczeństwa Ziemi Ostrowskiej wobec niechcianej, narzuconej siłą władzy komunistycznej” – stwierdza dr Tomasz Łabuszewski we wstępie do szóstego tomu serii „Mazowsze i Podlasie w ogniu 1944–1956” pt. „Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych”.
Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej podpisali we wtorek w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer.
W niedzielę 8 maja w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowii Mazowieckiej odbyła się uroczystość "Upamiętnienie Ślubu Pileckich" w 85. rocznicę wydarzenia. Rotmistrz Witold Pilecki oraz Maria Ostrowska pobrali się 7 kwietnia 1931 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.