W tym roku prawdopodobnie nie będzie osobnych, organizowanych przez wojewodę, obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W grudniu 2016 roku Zbigniew Hoffmann zorganizował obchody w Lesznie; w Poznaniu, jak co roku, przygotował je samorząd regionu.
Lata 1917-1918 to okres wielkiej aktywności amerykańskiej Polonii, która odegrała olbrzymią rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To ona organizowała „pierwszą pomoc” dla odradzającego się państwa – mówi dr hab. Michał Leśniewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
2 lipca 1927 roku odbyła się w Wilnie uroczystość koronacji słynącego z cudów obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, od lat celu pielgrzymek, także z Polski. W ceremonii uczestniczył Marszałek Józef Piłsudski i prezydent Ignacy Mościcki.
Sejm przyjął w czwartek uchwałę ws. uczczenia 100. rocznicy reaktywacji samorządów miejskich w Radomiu, Kielcach, Lublinie i Piotrkowie. Sprawny samorząd, oparty na aktywności wszystkich obywateli, był jednym z największych sukcesów Polski międzywojennej - głosi sejmowa uchwała.
"Rokitna - nowa Somosierra. W stulecie szarży" - to tytuł prezentacji multimedialnej dr Jana Skłodowskiego, która odbędzie się 12 czerwca, piątek, g. 18.00 w Domu Spotkań z Historią.
26 października 1937 r. zmarł w Batorowie Józef Dowbor-Muśnicki, dowódca I Korpusu Polskiego w Rosji i Wojsk Wielkopolskich. Stanowiły one nie tylko obronę przed grożącym atakiem wojsk niemieckich na Wielkopolskę. Oddziały te brały m.in. udział w odsieczy Lwowa i w kampanii kijowskiej.