Uroczystości związane ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w sobotę w Chivasso i Ivrei w Piemoncie na północy Włoch. Oba te miasta w szczególny sposób zapisały się w historii starań o odrodzenie państwa polskiego.
Do Armii Polskiej we Francji wstąpiło ponad 20 tys. polskich ochotników z Ameryki, to ją uratowało - ocenił we wtorek Teofil Lachowicz, opiekun archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Spotkanie w IPN w Warszawie poprowadził historyk Sławomir Cenckiewicz.
Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej odnalazło oryginalny silnik do Renault FT - najstarszego czołgu, jaki służył w polskiej armii. "Mieszkaniec Warszawy zadzwonił mówiąc, że ma taki silnik w piwnicy" - powiedział PAP kierownik muzeum Mirosław Zientarzewski.
Niepodległości mogłoby dziś nie być, gdyby nie wysiłek gen. Hallera i ochotników z jego armii - powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, podczas piątkowej inauguracji wystawy "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i Twojej chwały".
Wystawę "100 lat Armii Polskiej we Francji", prezentującą zbiory Polskiego Związku Filatelistów (PZF), otwarto w piątek w stołecznym centrum edukacyjnym IPN Przystanek Historia.
O "Błękitnej Armii Hallera we Francji” opowiada 29 dużych fotografii, wyeksponowanych na krakowskich Plantach, obok teatru im. Juliusza Słowackiego. Organizatorami wystawy, czynnej od 17 października do 15 listopada są Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski w Krakowie.
Ofiara krwi żołnierzy Błękitnej Armii zobowiązuje nas, żeby Polska była sprawiedliwa i niepodległa, by nikt spoza jej granic nie mógł decydować o prawach, sądach, instytucjach i kształcie narodu polskiego; to naród w wolnych wyborach decyduje o swoim kształcie - mówił w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz.
Dekret powołujący polską armię we Francji był donośnym aktem w dziejach relacji polsko-francuskiej - powiedział w czwartek ambasador Francji w Polsce Pierre Levy podczas otwarcia wystawy o Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, z okazji jej 100-lecia.