Tablice 21 postulatów są integralną częścią wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności i jednym z jej najcenniejszych, symbolicznych eksponatów – oświadczył w środę dyrektor placówki Basil Kerski, komentując pozew do sądu Narodowego Muzeum Morskiego o zwrot zabytku.
Niedopuszczalne jest blokowanie przez Europejskie Centrum Solidarności i władze Gdańska starań „Solidarności” o przeniesienie tablic z 21 postulatami z 1980 r. do Sali BHP Stoczni Gdańskiej – uznała we wtorek w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”.
21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który później przekształcił się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", sformułowano w nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 r. Listę 21 postulatów stworzyło wspólnie osiemnaście osób. Pracowali nad nią całą noc.
Oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina znajdą się na wystawie Galerii Kordegarda w Warszawie, zorganizowanej z okazji 31. rocznicy Sierpnia ’80. Ekspozycję „21 x TAK” otworzy w środę 31 sierpnia prezydent Bronisław Komorowski. Na wystawie, oprócz historycznych tablic, znajdą się także archiwalne zdjęcia z sierpnia 1980 r. - poinformowała w piątek rzecznik Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz.
22.08.2010. Warszawa (PAP) - Tablice, zawierające 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku od siedmiu lat znajduje się na liście UNESCO "Pamięć świata". Zawiera ona najważniejsze zbiory archiwalne ludzkości. Obecnie obejmuje 193 dokumenty, w tym dziewięć z Polski.