Ukraińska firma, która w sierpniu zaprosiła IPN do poszukiwań szczątków polskich legionistów w Kostiuchnówce, dostała od ukraińskich władz zakaz pracy z Polakami - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Kresowego w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN Leon Popek.
Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN podsumowało poszukiwania grobów polskich legionistów m.in. w Kostiuchnówce na Wołyniu. Badacze podkreślają, że mimo odnalezienia m.in. zbiorowej mogiły w Jabłonce, za wcześnie jest, by mówić o przełomie w prowadzeniu prac na Ukrainie.
4 lipca 1916 r. Legiony Polskie rozpoczęły pod Kostiuchnówką na Wołyniu walkę z przeważającymi liczebnie wojskami rosyjskimi. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy.
Kilkudziesięciu harcerzy z Polski - głównie z Chorągwi Łódzkiej - wyruszy w sierpniu na Ukrainę, aby szukać zapomnianych grobów polskich legionistów na Wołyniu. W poprzednich latach udało się m.in. odtworzyć sześć nekropolii legionowych.
Wolności Polakom nikt nie podarował, upomnieliśmy się o nią zbrojnie - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 100-lecia Bitwy pod Kostiuchnówką. Hołd Legionom Polskim oddały w sobotę polskie władze, kombatanci i harcerze.
Wolność Polski nie jest dana raz na zawsze, a miłość ojczyzny to szacunek dla autorytetów - mówią potomkowie żołnierzy Legionów Polskich. W sobotę na Wołyniu w Ukrainie uczczą 100-lecie Bitwy pod Kostiuchnówką – największej polskiej bitwy I wojny światowej.
Bitwa pod Kostiuchnówką była najkrwawszą bitwą Legionów Polskich; w sobotę na Ukrainie jej 100-lecie obchodzić będą przedstawiciele polskich władz, kombatanci i harcerze. Po raz pierwszy od czasów przedwojennych obchody uświetni asysta Wojska Polskiego.