Na terenie kraju dochodzi do „metodycznego niszczenia archiwów MSW” napisał w 1990 r. Jan Rokita, którego list do Bronisława Geremka opublikowano w czwartek na portalach „Rzeczpospolitej” i Polskiego Radia. Akcja ta ma charakter zjawiska panicznego - ocenił Rokita.
Postępowanie karne w sprawie fałszywych zeznań byłego prezydenta Lecha Wałęsy leży w kompetencjach pionu śledczego IPN - podkreślają prokuratorzy Instytutu. Wyjaśniają, że decyduje o tym art. 63 ustawy Prawo o prokuraturze, który daje im takie uprawnienie.
Były prezydent Lech Wałęsa, jeżeli czuje się publicznie pomawiany o współpracę z SB, ma prawo złożyć wniosek o autolustrację i dowieść przed sądem, że nie był tajnym współpracownikiem - powiedział PAP i IAR szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski.
Działania SB o kryptonimie "Zorza II" wobec Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1987 r. to jeden z tematów nowego portalu IPN. Archiwiści przedstawią na nim m.in. niepublikowane wcześniej materiały operacyjne SB i MO. Start portalu - 8 czerwca.
Rozpad ZSRR stworzył szanse, którą trzeba było podjąć za wszelką cenę; głównym celem ówczesnego rządu było wyprowadzenie Polski spod wpływów sowieckich - powiedział we wtorek Jan Olszewski, premier w latach 1991-92.
Pełnomocnicy Lecha Wałęsy uzyskali opinię kryminalistyczną nt. dokumentów z teczki TW "Bolek". Została ona przekazana do IPN w Białymstoku, gdzie toczy się śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka" – powiedział adwokat Jan Widacki.
ABW prowadzi "wstępną analizę" sytuacji - tak rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn komentuje sprawę opublikowania w internecie przez b. prezydenta Lecha Wałęsę dokumentu Urzędu Ochrony Państwa, mającego świadczyć o jego inwigilacji przez SB.
Treść spotkań z byłym rektorem UMK prof. Janem Kopcewiczem była tajna, ale spotkania jawne. Przypomniałem sobie, że zarejestrowałem go, jako kontakt operacyjny "Biolog" w 1979 r. - powiedział w czwartek, dopytywany przez sędziów, były funkcjonariusz SB Grzegorz F.
Prokurator podjął czynności procesowe ws. weryfikacji oświadczenia lustracyjnego ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego; w ich ramach m.in. będą przesłuchani świadkowie - podała w piątek PAP prok. Anna Kraśnicka-Wilczyńska z Biura Lustracyjnego IPN w Poznaniu.
Weryfikacja oświadczenia lustracyjnego ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego wymaga przesłuchania świadków - poinformowała w piątek PAP prokurator Anna Kraśnicka-Wilczyńska, naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Poznaniu.