Zakończyła się renowacja cieszyńskiego pomnika Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwanego potocznie „Ślązaczką” – dowiedziała się w poniedziałek PAP od rzecznik magistratu w Cieszynie Katarzyny Koczwary. Naprawiony został jego postument.
Renowacja Pomnika Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę, zwanego potocznie „Ślązaczką”, trwa w Cieszynie. Katarzyna Koczwara z tamtejszego magistratu poinformowała w środę PAP, że zabezpieczony zostanie postument. Prace potrwają do 3 czerwca.
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska w poniedziałek oddała cześć legionistom w Rokitnie na Wołyniu. „To historia, do której trzeba się odwoływać” – podkreśliła podczas uroczystości na cmentarzu, w którego budowę była zaangażowana polska młodzież.
Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wraz z przedstawicielami polskich organizacji na Ukrainie złożyła w środę kwiaty na Kwaterze Legionistów Polskich 1920 roku na kijowskim Cmentarzu Bajkowa. To ważny punkt wspólnej, dobrej historii - powiedziała.
Za 10 tys. zł z miejskiej kasy zostanie odtworzony na Starym Cmentarzu w Łodzi pomnik nagrobny Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika. To harcerze legioniści, którzy brali udział i zginęli w walkach w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.
Na terenie Kujaw nawet 2 tys. lat temu przebywali rzymscy żołnierze. Świadczą o tym odkryte fragmenty oporządzenia jeździeckiego i stroju legionistów. Wiele z nich po raz pierwszy odkryto poza granicami Cesarstwa Rzymskiego - powiedział PAP dr hab. Bartosz Kontny.
Historię żołnierzy Legionów Piłsudskiego przypomni w swoim najnowszym filmie Dariusz Gajewski, twórca "Obcego nieba". W filmowej opowieści o żołnierzach marszałka nie zabraknie sceny słynnej szarży pod Rokitną, którą realizowano we wtorek pod Sowią Górą na Mazowszu.
Kilkanaście urn z ziemią z ponad 20 pól bitewnych, miejsc kaźni i miejsc pamięci narodowej złożyli w bryle krakowskiego kopca Piłsudskiego uczestnicy tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej oraz krewni legionistów. Uroczystość odbyła się w poniedziałkowy wieczór.
Wystawę poświęconą legionistom, a zarazem obrazującą początki polskiego fotoreportażu wojennego, otworzyło w poniedziałek krakowskie Muzeum Historii Fotografii. Ekspozycja ma upamiętniać setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej.
Rodziny legionistów spotkały się w poniedziałek w Urzędzie Miasta Krakowa, aby wspólnie świętować setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej. W tzw. Spotkaniu Pokoleń wziął udział wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego - Krzysztof Jaraczewski.