W sanktuarium w Gietrzwałdzie na Warmii odbyły się w niedzielę główne uroczystości 147. rocznicy objawień maryjnych. Co roku w drugą niedzielę września do warmińskiej wsi przybywają tysiące pielgrzymów. To jedyne w Polsce uznane przez Watykan miejsce objawień.
Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.
Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.
Współczesny człowiek wszystko przegłosowuje, także prawo Boże - mówił biskup radomski Henryk Tomasik podczas niedzielnego odpustu w Gietrzwałdzie. Apelował do wiernych, by mieli w sobie „postawę dziecka wobec Boga” i byli wierni dawnemu słowu i przyrzeczeniom.
W Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie rozpoczęły się w sobotę uroczystości ogólnopolskiego Dnia Pokutnego. Odbywa się on pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej", a inspiracją do jego zorganizowania jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej" odbędzie się 30 czerwca Dzień Pokutny w miejscu maryjnych objawień w Gietrzwałdzie - poinformowała we wtorek Kuria Warmińska. Będzie to część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczącej i pełnej pokoju, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie.
W Gietrzwałdzie - małej warmińskiej wiosce - 140 lat temu dwie dziewczynki, Justyna Szafryńska i Barbara Samulowska, mówiły, że widziały objawienia Matki Bożej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii.
Główne uroczystości 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej odbędą się w niedzielę w Gietrzwałdzie. Organizatorzy spodziewają się, że we mszy głównej uczestniczyć będzie ok. 100 tys. pielgrzymów.
Jak wyglądały wywiady wizjonerek z Matką Boską i dlaczego raport objawień jest objęty tajemnicą - na te pytania odpowiada Grzegorz Kasjaniuk w swej książce o objawieniach maryjnych w Gietrzwałdzie. Mija właśnie 140 lat od gietrzwałdzkich objawień, jedynych w Polsce uznanych przez Watykan.