Posłowie przyjęli w piątek uchwałę z okazji 70. rocznicy śmierci Eugeniusza Romera. "Sejm oddaje hołd temu najwybitniejszemu polskiemu geografowi i kartografowi, zasłużonemu w zakresie odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej i ustalenia jej granic" - głosi dokument.
Urodził się 3 lutego 1871 r. we Lwowie. W 1889 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Studiował historię, prawo, etykę, historię literatury, geografię i geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1889–1891), w Halle (1891–1892) oraz na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie w 1894 r. uzyskał tytuł doktora.
"Geograficzno-Polityczny Atlas Polski. Polska w świecie współczesnym: Perspektywa 2022" - to edukacyjny projekt przygotowany przez Biuro Programu "Niepodległa" oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego w 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera.
W 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego Sejm RP wyraża uznanie i szacunek dla instytucji, która odegrała niezwykle ważną rolę w integracji terytorialnej Polski po okresie zaborów - głosi uchwała przyjęta w piątek przez Sejm.
Twórcy pierwszego atlasu narodowego Polski, geografowi i kartografowi - Eugeniuszowi Romerowi - poświęcona jest wystawa "Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera", którą do końca stycznia można oglądać w gmachu głównym Biblioteki Narodowej.