W sobotę 29 kwietnia Kościół katolicki obchodzić będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Główne obchody odbędą się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, gdzie o godz. 12. mszy św. będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
Beatyfikacja ks. Machy jest dla Kościoła wielkim darem i zadaniem. Mamy nadzieję, że ten męczennik będzie umocnieniem dla chrześcijan – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas konferencji poświęconej ks. Janowi Masze – śląskiemu duchownemu straconemu w 1942 r. przez hitlerowców.
Powstaje film dokumentalny o poszukiwaniu św. Maksymiliana Kolbego. Jego śladami, z przedwojenną fotografią franciszkanina w dłoni, podąża miłośnik historii, mieszkaniec ziemi oświęcimskiej Dagmar Kopijasz – powiedziała w środę PAP reżyser Gabriela Mruszczak.
Jeszcze 30 lat temu wspominanie o martyrologii polskiego kościoła było marginalizowane, my ten dług naprawiamy - powiedział w środę dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon w czasie I Kongresu 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
Bitwa o pamięć historyczną wciąż trwa - powiedział w środę dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. Rozpoczął w ten sposób kongres poświęcony 108 błogosławionym męczennikom, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę i ojczyznę.
Tysiące osób wzięły udział w sobotę w Bolzano na północy Włoch w beatyfikacji pochodzącego stamtąd Josefa Mayr-Nussera (1910-1945), ojca rodziny i działacza katolickiego, męczennika II wojny światowej. Odmówił on złożenia przysięgi na wierność Hitlerowi.
Proces beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci, zamordowanych przez Niemców za pomoc udzieloną Żydom, na etapie rzymskim będzie prowadziła Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego - o tej decyzji Watykanu poinformowała w czwartek archidiecezja.