„Dziwny jest taki dziennik pozbawiony choćby odrobiny refleksji. Wprawdzie takie było założenie, które przyjąłem od początku – relata refero – ale drażni ono. Przecież chyba mógłbym oceniać, komentować, prognozować? A może bezrefleksyjna forma jest przybrana także i dlatego, żeby ukryć brak refleksji? Wydaje mi się w gruncie rzeczy, że zupełnie nie umiem myśleć politycznie, tzn. o polityce i uogólniać z małej ilości faktów; że z natury umysłowości uciekam do konkretu, do faktografii” – tak samokrytycznie ocenił swoje zapiski Andrzej Paczkowski.
Karol Modzelewski miał głębokie lewicowe przekonania; był przywiązany do takich pojęć jak sprawiedliwość społeczna – ocenia w rozmowie z PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski. W III RP nie pasował do liberalnego trendu, który przeważył w jego środowisku – dodaje.
Marzec był jednym z kilku publicznych, bulwersujących wydarzeń, które określały, czym jest system i pozwalały wielu ludziom, chociaż oczywiście nie wszystkim, lepiej zrozumieć, na czym ten system polega, gdzie są jego silne i słabe punkty – powiedział PAP prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Wyniki wyborów z 19 stycznia 1947 r. zostały odebrane jako powiedzenie przez komunistów: możemy nie tylko sfałszować wyniki wyborów, ale również zmusić społeczeństwo i świat do ich milczącego zaakceptowania – mówi prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Wyniki tych wyborów można porównać do nokautu - dodaje
Decyzja Mikołajczyka o powrocie do Polski wzburzyła emigrację, szczególnie środowiska wojskowe, które uznały jego działanie za formę zdrady – powiedział PAP prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 50 lat temu, 13 grudnia 1966 r., zmarł premier RP Stanisław Mikołajczyk.
Andrzej Wajda jako człowiek filmu był najwybitniejszym historykiem polskich dziejów najnowszych - mówi PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski, który zwrócił uwagę na takie filmy, jak "Popiół i diament" i "Człowiek z marmuru". Historia go pasjonowała - zaznaczył.
W Polsce w 1989 roku mogło być jak w Chinach, gdzie reżim komunistów krwawo stłumił wielotysięczne protesty studentów. Pamiętajmy o tym, oceniając nasze, nie w pełni wolne, wybory z 4 czerwca 1989 roku - mówi w rozmowie z PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski.
W Polsce w 1989 roku mogło być jak w Chinach, gdzie reżim komunistów krwawo stłumił wielotysięczne protesty studentów. Pamiętajmy o tym, oceniając nasze, nie w pełni wolne, wybory z 4 czerwca 1989 roku - mówi w rozmowie z PAP historyk prof. Andrzej Paczkowski.
Dokumenty zabezpieczone w domu gen. Kiszczaka to potwierdzenie tego, co do tej pory było znane nt. współpracy Lecha Wałęsy z SB - ocenił w czwartek historyk prof. Andrzej Paczkowski. Dodał, że jeżeli jest teczka oryginałów, sprawa będzie "jednoznacznie zamknięta".
W ramach promocji książki Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego „Michał Żymierski 1890–1989” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na dyskusję poświęconą, jak pisze profesor Andrzej Paczkowski, jednej z „najbardziej osobliwych – ale przez parę lat też złowrogich – postaci, jakie przewinęły się przez dzieje Polski”.