Oburzenie wiernych wywołała nieudana według krytyków renowacja XVII-wiecznej figury Matki Boskiej – Macareny, jednej z najbardziej czczonych rzeźb w Sewilli i całej Hiszpanii, która odgrywa centralną rolę w słynnych procesjach Wielkiego Tygodnia.
Z okazji Bożego Ciała w czwartek od rana mieszkańcy kilku wsi województwa opolskiego układali kobierce z kwiatów i roślin. Tradycja ma już ponad sto lat i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Setki wiernych oraz miłośników folkloru i turystów uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jednocześnie barwnym, folklorystycznym widowiskiem.
W Kościele w czwartek przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem. W centrum obchodów jest Eucharystia. Papież Franciszek mówił o niej, że „nie jest nagrodą dla dobrych, ale mocą dla słabych i dla grzeszników, jest przebaczeniem, jest pokarmem na drogę”.
Procesja Bożego Ciała w Myszyńcu na Kurpiach (Mazowieckie) jest wciąż żywym elementem tożsamości Kurpiów - oceniają muzealnicy. W czwartek ta uroczystość odbędzie się po raz pierwszy po wpisie tego wydarzenia na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W tym roku mija 20. rocznica beatyfikacji ks. Ignacego Kłopotowskiego - społecznika, dziennikarza i opiekuna ubogich, który urodził się pod zaborem rosyjskim i doczekał niepodległości Polski. Jego kult obecny jest na wszystkich kontynentach, a relikwie są w 400 miejscach w kraju i 250 za granicą.
Doroczna procesja w Spycimierzu (Łódzkie) po mających 200-letnią tradycję dywanach z żywych kwiatów rozpocznie się w czwartek (19 czerwca) po uroczystej mszy o godz. 17. W Łowiczu po procesji zaplanowano festyn ludowy nad Bzurą.
W Boże Ciało już po raz czwarty popłynie Wiślana Procesja Eucharystyczna, która wyruszy z przystani w Smoszewie, a zakończy się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Jak podkreślają czerwińscy salezjanie, to jedyne takie wydarzenie w Polsce.
Z Białegostoku wyruszyła w niedzielę przed południem piesza pielgrzymka do prawosławnego sanktuarium w Jabłecznej (Lubelskie). Jej uczestnicy zdążają na uroczystości ku czci patrona tego klasztoru, św. Onufrego. Na miejsce dotrą 23 czerwca, w przededniu obchodów.
O miejscach związanych z twórcą polskiej sztuki religijnej XX wieku opowiedzą podczas niedzielnego spaceru historycy sztuki Jerzy Majewski - varsavianista i Anna Krawczyk - kuratorka wystawy "Antoni Michalak (1902-1975). Wiele opowieści" prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.