Siedem guzików z mundurów policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej – zostanie w najbliższy wtorek przekazanych Śląskiemu Centrum Wolności i Solidarności (ŚCWiS), działającemu przy katowickiej kopalni Wujek. To dar Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.
Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odwiedził we wtorek Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje koło Tweru, gdzie spoczywają szczątki ponad 6 tys. ofiar zbrodni katyńskiej – jeńców obozu w Ostaszkowie, rozstrzelanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku.
Analizując liczebność ofiar zbrodni katyńskiej należy brać pod uwagę wszystkie dotąd poznane dokumenty, nie tylko o tzw. decyzji katyńskiej z 1940 r., ale też np. o notatce Szelepina z 1959 r. – zwraca uwagę historyk Ewa Kowalska z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Liczba rozstrzelanych Polaków w 1940 r. może być o prawie 4 tys. większa, niż się uważa – stwierdził Andrij Amons, były ukraiński prokurator wojskowy, na konferencji w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Dwa niezbadane pochówki są według niego w obwodach chersońskim i mikołajowskim.
Ofiara naszych bestialsko pomordowanych Polaków nie może być zapomniana; ten tragiczny rozdział jest częścią naszej narodowej polskiej historii, która składa się na naszą tożsamość - powiedział ks. Piotr Rutkowski, podczas mszy św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.
Analiza badań georadarem przeprowadzona we wrześniu zeszłego roku w Krakowie nie wykryła żadnych obiektów, które mogłyby być skrzynią z pamiątkami ofiar zbrodni katyńskiej – poinformowali w czwartek przedstawiciele IPN oraz Akademii-Górniczo-Hutniczej.