Prezentacja ok. 60 filmów dokumentalnych i 30 reportaży oraz spotkania z ich twórcami znalazły się w programie 34. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu", który rozpocznie się w środę w Łodzi. Wydarzeniem specjalnym będzie odsłonięcie gwiazdy Marcela Łozińskiego oraz retrospektywa jego filmów.
W sobotę po raz ostatni ukazał się drukiem dziennik „Lidove Noviny”. Gazeta powstała w 1893 r., pisali do niej politycy, w tym kilku prezydentów, literaci, dramaturdzy, ale przede wszystkim było to miejsce pracy pokoleń dziennikarzy.
95 lat temu, 29 czerwca 1929 r. we Florencji urodziła się Oriana Fallaci, włoska dziennikarka i pisarka. Autorka wywiadów z najważniejszymi postaciami drugiej połowy XX wieku. „Jestem zwierzęciem politycznym. Wywodzę się z rodziny owładniętej obsesją na punkcie polityki i żyję nią od dzieciństwa” – pisała o sobie.
Wiosną 1939 r. hasło „żywe torpedy” nabrało rozgłosu po ogłoszeniu przez III Rzeszę roszczeń wobec Polski. Idea ochotników do samobójczych misji była potężną akcją propagandową, a nie pomysłem na skuteczną walkę z Niemcami - powiedział PAP historyk dr Marcin Kłodziński.
Priorytetem jest powszechny dostęp do kultury - powiedziała na środowym spotkaniu prasowym ministra kultury Hanna Wróblewska. Wśród swoich najważniejszych zadań wymieniła uregulowanie kwestii ubezpieczeń społecznych dla artystów.
Kultury nie wolno marginalizować, muszą być pieniądze na jej finansowanie. Ale nie tak, jak to było przez ostatnich 8 lat: my wam dajemy pieniądze na kulturę, wy nam w zamian róbcie propagandę - powiedziała PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska w pierwszym wywiadzie po objęciu funkcji.
Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka, reporterka telewizyjna Polsat News, została laureatką dziennikarskiej nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka; „Śladem Diamentowym” wyróżniono Andrzeja Grajewskiego. Nagrody wręczono w piątek podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
W czasach naznaczonych społeczną polaryzacją i przeciwieństwami rola dziennikarzy i mediów jest kluczowa. Chodzi o odpowiedzialność za słowo – pisze bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Dzień Środków Społecznego Przekazu 2023.
17 września do tygodników katolickich dołączona zostanie wkładka poświęcona trwającemu synodowi. Chcemy uświadomić wiernym, jakie tematy będą poruszane na synodzie oraz zachęcić ich do modlitwy w tej intencji – stwierdza redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.