Szanujemy inicjatywę prezydenta ws. referendum, rozpoczęła ona debatę ws. zmian w konstytucji; termin i koszty przesądziły o podjęciu przez senatorów PiS decyzji o wstrzymaniu się od głosu nad wnioskiem o referendum - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji w dniach 10-11 listopada. Za wyrażeniem zgody przez Senat na zaproponowane przez prezydenta Dudę referendum opowiedziało się 10 senatorów, przeciw było 30, od głosu wstrzymało się 52.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha zaapelował w środę w Senacie o wyrażenie przez Izbę zgody na przeprowadzenie w dniach 10-11 listopada referendum ws. zmian w konstytucji. W debacie wątpliwości ws. referendum zgłaszali zarówno senatorowie PO, jak i PiS. Głosowanie nad wnioskiem o godz. 18.
To nie jest dobry pomysł, żeby w dniu święta narodowego 11 listopada, urządzać referendum ws. zmian w konstytucji - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zapowiedział, że rozstrzygnięcie Senatu ws. wniosku prezydenta o referendum nastąpi jeszcze w środę.
Data 10-11 listopada na referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji to zabieg wybrany z rozmysłem; jesteśmy w stanie pogodzić wszelkie formy uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości i wziąć udział w referendum - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Trudno będzie połączyć referendum ws. konstytucji z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości 11 listopada - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek w rozmowie z PAP odniosła się do piątkowej zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy o złożeniu w Senacie postanowienia o zarządzeniu referendum.
Chciałbym, abyśmy pamiętali o tych bohaterach niepodległości, którzy żyli pomiędzy wami, waszymi pradziadkami i dziadkami, a może właśnie nimi byli i w różny sposób walczyli o wolną Polskę - powiedział w środę w Makowie Mazowieckim prezydent Andrzej Duda.
Elementem świętowania stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest udział w dyskusji nad zmianami w Konstytucji; referendum konsultacyjne absolutnie wpisuje się w stulecie - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
Obchody stulecia niepodległości Polski powinny łączyć, natomiast udział w ewentualnym referendum proponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudy może dzielić - tak swój sceptycyzm do terminu referendum tłumaczył w Polsat News wiceminister kultury Jarosław Sellin.
Złożę w Senacie wniosek, aby referendum konsultacyjne ws. konstytucji odbyło się 10 i 11 listopada; apeluję o obecność na referendum, w którym wszyscy Polacy będą mogli wypowiedzieć się, co do swojej wizji przyszłego ustroju Polski - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.