W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w sobotę planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub „Obolem św. Piotra”.
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim otwarto w piątek wystawę „Starte z powierzchni Ziemi”. Ekspozycja - przygotowana w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie - przedstawia ukraińskie miasta i wsie doszczętnie zniszczone w wyniku działań wojennych.
105 lat temu, 18 stycznia 1919 r., powstał Polski Czerwony Krzyż. „Pod znakiem czerwonego krzyża działają ludzie, którzy służą drugiemu człowiekowi, niezależnie od pochodzenia, poglądów czy orientacji politycznej. Łączy nas potrzeba bezinteresownego pomagania” – napisał Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK.
80 lat temu, 9 listopada 1943 r., w Waszyngtonie powołano Administrację Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy (United Nations Relief and Rehabilitation Administration). Zdaniem historyków jej działania w latach 1945–1947 zapobiegły klęsce głodu i epidemiom w zrujnowanej Polsce.
Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w czwartek nagrodę „Pro Dignitate Humana” przedstawicielom Domu św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie, zajmującego się pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami, sierotom i seniorom oraz zaangażowanego w pomoc humanitarną na Ukrainie.
Możemy powiedzieć, że 80 proc. pomocy humanitarnej, która jest dostarczana na Ukrainę, pochodzi z Polski i organizacji kościelnych – powiedział PAP biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Kościoła rzymskokatolickiego Edward Kawa, który koordynuje pomoc humanitarną na Ukrainie.
Warszawski Teatr Rampa uruchomił punkt opieki dla dzieci ukraińskich uchodźców. " Obecnie mamy codziennie około 20 dzieci w wieku od maluchów do 10 lat" - mówi PAP dyrektor Teatru Rampa Michał Walczak.
NSZZ „Solidarność” przygotowała pierwszy transport z żywnością w ramach pomocy humanitarnej dla strajkujących pracowników na Białorusi. To ciężarówka z ładunkiem przede wszystkim konserw, wysyłana do Mińska. Związek podkreśla, że akcja nie ma żadnego podtekstu politycznego.
Minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś, który przebywa w Donbasie z dwudniową wizytą podsumowującą projekt Caritas Polska, we wtorek po południu spotkał się w Awdijiwce pod Donieckiem z psychologami z Chrześcijańskiej Służby Ratunkowej oraz z Caritas-Spes Winnica.