We wtorek w Waszyngtonie rozpoczyna się trzydniowy szczyt NATO, mający upamiętnić 75. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego. Dokument założycielski NATO został podpisany 4 kwietnia 1949 roku w stolicy USA. Sojusz świętuje swój jubileusz w obliczu rosnącej niepewności co do sytuacji na froncie w Ukrainie i przywództwa w USA.
20 lat temu, 29 marca 2004 r., członkami Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) zostały Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Słowenia oraz po raz pierwszy kraje należące w przeszłości do ZSRS: Litwa, Łotwa i Estonia. Była to największa runda rozszerzenia w historii Sojuszu.
25 lat temu, 12 marca 1999 r., Polska wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rocznica zbiega się z kluczowymi dla organizacji wydarzeniami - dołączeniem neutralnej od 200 lat Szwecji, która stała się 32. członkiem NATO, oraz Steadfast Defender 24 - największymi manewrami Sojuszu od zimnej wojny, w ramach których państwa sojusznicze ćwiczą reakcję na atak na jedno z nich.
W ciągu 75 lat swojego istnienia NATO rozszerzyło się z 12 pierwotnych członków do 32 państw i jest największym na świecie sojuszem wojskowym. Przypominamy historię rozszerzania się NATO i przedstawiamy perspektywy przyjęcia nowych krajów do Sojuszu.
Wystawa sprzętu wojskowego, międzynarodowa konferencja organizacji paramilitarnych, piknik klas mundurowych i ścieżka edukacyjna poświęcona historii polskiego oręża - to główne punkty targów Pro Defense, które odbędą się od czwartku do niedzieli w Ostródzie.