Skala zaniedbań w FINA sięga całych dziesięcioleci i teraz udaje się nam to modernizować. To są inwestycje infrastrukturalne, bez których nie możemy wykonać kroku naprzód - powiedział PAP dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Robert Kaczmarek.
Dyskusja, wystawa i koncerty przywołujące ducha twórczości Krzysztofa Komedy znalazły się w programie weekendowego wydarzenia organizowanego online przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytora. Transmisja odbędzie się na facebookowym profilu FINA.
Cyfrowo zrekonstruowana „Halka” z 1929 r. dostępna jest już na blu-ray, z muzyką skomponowaną przez Jerzego Rogiewicza. Dodatek do wydawnictwa Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego stanowią zremasteryzowane i opracowane fragmenty oryginalnej ścieżki dźwiękowej.
Film dokumentalny „Rzeź Woli” Rafała Geremka opowiada o największej masakrze cywilów jaka miała miejsce w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. W ciągu 3 dni niemieckie oddziały wymordowały co najmniej 40 tysięcy mieszkańców tylko jednej dzielnicy Warszawy.
Muzeum Powstania Warszawskiego i Telewizja Polska zapraszają na pokaz filmu „Rzeź Woli. Akt oskarżenia” w reżyserii Rafała Geremka oraz na dyskusję w poniedziałek, 2 października, o godz. 18 w MPW (Sala pod Liberatorem). Wstęp wolny.
Połączenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej odbywa się nie tylko w przestrzeni słów czy administracyjnej - powiedział PAP Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego. Jego zdaniem efekt połączenia będzie dostrzegalny już wkrótce.
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny to nowa instytucja, która została powołana do życia w czwartek, w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Obowiązki dyrektora FINA powierzono dr hab. Katarzynie Chałubińskiej-Jentkiewicz - poinformowało MKiDN.