Ekspozycję filatelistyczną z okazji przypadającej w br. 100. rocznicy przejęcia przez Polskę części Górnego Śląska udostępniła Książnica Cieszyńska. Znaczki, karty pocztowe, koperty i listy, ukazują wybrane epizody z historii Polski i Górnego Śląska – podaje Książnica.
W sobotę 16 lipca - w stulecie podpisania w Katowicach aktu objęcia Górnego Śląska przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej - Panteon Górnośląski zostanie udostępniony bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających.
Senat podjął uchwałę w 100. rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Polskę. „Senat wyraża szacunek i uznanie wszystkim, którzy przyczynili się do objęcia części Górnego Śląska przez odradzające się państwo polskie” – głosi uchwała.
Wieczorna gala zainaugurowała w piątkowy wieczór w Tychach II Zawody Balonowe „In the Silesian Sky” o puchar marszałka woj. śląskiego. Zaplanowane na weekend konkursowe loty odbędą się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa – napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości poniedziałkowego wernisażu wystawy „Dla Ciebie, Polsko – Śląsk” na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
100 lat temu, 20 czerwca 1922 r., do Katowic wkroczyły oddziały Wojska Polskiego. W ten sposób rozpoczął się proces przejmowania terytoriów przyznanych Polsce w wyniku trzech Powstań Śląskich. Górny Śląsk stał się podstawą rozwoju gospodarczego odrodzonego państwa.