Nabożeństwo szkaplerzne obok różańca jest jedną z najpopularniejszych form kultu Matki Bożej w Kościele katolickim. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku oraz objawień w 1251 r. Matki Jezusa generałowi karmelitów św. Szymonowi Stockowi, który modlił się o ratunek dla zakonu.
W najbliższą niedzielę w Przemyślu na Podkarpaciu odbędzie się uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel. Święto jest potocznie nazywane uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej. Po mszy św. zaplanowany jest koncert polskiej śpiewaczki klasycznej Niny Nowak.
Z udziałem pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, w czwartek na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. Tradycyjnie lipcowe święto to pierwszy tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.
Z udziałem setek pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego, na Jasnej Górze odbyły się we wtorek uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. To pierwszy w tym roku tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium. Kolejne będą w sierpniu.
Z udziałem setek pieszych pielgrzymów, m.in. z Poznania, Piotrkowa Trybunalskiego i Przemyśla, na Jasnej Górze odbyły się w sobotę uroczystości święta Matki Bożej Szkaplerznej. To pierwszy w tym roku tzw. szczyt pielgrzymkowy w sanktuarium; kolejne będą w sierpniu.
Piesze pielgrzymki z Przemyśla i Poznania dotarły w sobotę – w przeddzień święta Matki Bożej Szkaplerznej – na Jasną Górę. Ponad 1,1 tys. pielgrzymów z Przemyśla spędziło w drodze 12 dni. Z Archidiecezji Poznańskiej przybyło ponad 1,6 tys. wiernych, którzy wędrowali 10 dni.
Kilka tysięcy pielgrzymów zmierza na Jasną Górę, by m.in. uczestniczyć w niedzielnych uroczystościach święta Matki Bożej Szkaplerznej. W drodze do częstochowskiego sanktuarium są m.in. piesze pielgrzymki z Poznania, Przemyśla i Piotrkowa Trybunalskiego.