Instytut Piłsudskiego w Nowym Jorku przypomina w czwartek o obchodzonej tego dnia 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Instytucja podkreśla, że dokumenty, które posiada umożliwiają poznanie polskiej polityki zagranicznej tamtego okresu i spojrzenie na globalny konflikt z perspektywy polskiej dyplomacji.
Beck nie dopuszczał możliwości samodegradacji Polski do roli kraju klientalnego. Uważał, że zgoda na likwidację Wolnego Miasta Gdańska i budowę eksterytorialnej autostrady przez Pomorze do Prus Wschodnich dawałaby Polsce wyłącznie papierowe gwarancje – mówią PAP historycy prof. Marek Kornat i prof. Mariusz Wołos, autorzy właśnie się ukazującej naukowej biografii Józefa Becka.
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ogłosił konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski oraz najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w roku 2019 – podaje w komunikacie MSZ.
120 lat temu, 16 czerwca 1899 r., urodził się Konstanty Rokicki – polski dyplomata, który fałszując paszporty Paragwaju, uratował od śmierci setki Żydów. On osobiście, bo tzw. Grupie Berneńskiej, do której należał, życie zawdzięcza ich kilka tysięcy.
Minister Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski i najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji, które zostały wydane w roku 2018. Historycy mogą zgłaszać swoje prace do 30 czerwca 2019 r.
Biografię Aleksandra Ładosia – kierującego w Bernie w Szwajcarii polskimi dyplomatami ratującymi Żydów – jego losy przedwojenne, życie we Lwowie i Warszawie, karierę w MSZ, a także trudny czas po 1945 r. zapowiada jego krewny, sędzia dr Sebastian Ładoś.
Zdjęcia, dokumenty i mapy znalazły się na wystawie „Odrodzenie Polskiej Służby Zagranicznej 1917-1921” otwartej w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. Wernisażowi towarzyszyło wręczenie nagród MSZ za publikacje o historii Polski i historii polskiej dyplomacji.
Musimy docenić działania naszych poprzedników, twórców państwa polskiego, i starać się je kontynuować w nowym stuleciu niepodległości - powiedział w sobotę szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak zaznaczył, utrwalanie i walka o niepodległość i suwerenność Polski jest także zadaniem dyplomacji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do obserwowania kont resortu w mediach społecznościowych, by znaleźć wpisy oznaczone #DSZ2018 i wziąć udział w konkursie z okazji Dnia Służby Zagranicznej (DSZ). Zwycięzcy konkursu - goście specjalni DSZ - zwiedzą niedostępne na co dzień miejsca w budynku MSZ, otrzymają również nagrody.
Wśród polskich dyplomatów pojawiały się stwierdzenia, że jest możliwy scenariusz, w którym po krótkiej kampanii Polska zostanie pobita przez Niemców, bo alianci nie udzielają jej pomocy, a ZSRS wykorzysta sytuację i uderzy od wschodu – powiedział PAP prof. Marek Kornat z Instytutu Historii PAN.