Artyści Opery Śląskiej będą w poniedziałek zapraszać pasażerów pociągów na trasie Gliwice – Katowice do skorzystania z projektu „Pociąg do Kultury”. To możliwość bezpłatnego powrotu Kolejami Śląskimi z ponad 300 „kulturalnych miejsc” w woj. śląskim.
Po ubiegłorocznej prezentacji pociągu "Powstaniec Śląski", oklejonego folią z nadrukami nawiązującymi do setnej rocznicy powstań śląskich, w czwartek Koleje Śląskie pokazały swój kolejny skład w nowej okleinie - upamiętniającej dyktatora II powstania śląskiego, Wojciecha Korfantego.
Z przejazdów Kolejami Śląskimi do ponad 300 „kulturalnych miejsc” w woj. śląskim za pół ceny mają od kwietnia korzystać mieszkańcy regionu. To planowany efekt jednego z projektów, wybranych do realizacji w wojewódzkim budżecie obywatelskim na 2020 r.
Tańszy o połowę dojazd Kolejami Śląskimi na spektakle, koncerty lub wystawy w Śląskiem – to pomysł Michała Nowaka na ułatwienie dostępu do kultury. Jak powiedział, propozycję zgłosił do śląskiego budżetu obywatelskiego. Do realizacji potrzeba 200 tys. zł.
Głośne czytanie fragmentów książki w pociągu czy rozpoczęcie akcji kolejowego bookcrossingu – to niektóre pomysły Kolei Śląskich na wtorkowy Światowy Dzień Książki. Ten samorządowy przewoźnik obchodzi 2019 rok jako Rok Kultury.
Do końca września br. bilet Kolei Śląskich zapewni 20-procentową zniżkę na wstęp do 29 muzeów położonych w zasięgu działania tego przewoźnika. Akcja „Kolej na muzea” ma zachęcać do korzystania z oferty placówek kultury, a jednocześnie zapewniać im reklamę.
Działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane mogą od początku lutego br. korzystać z 100-procentowej ulgi na przejazdy w pociągach Kolei Śląskich. Wcześniej należący do samorządu woj. śląskiego przewoźnik zapewniał tej grupie ulgę 50 proc.
Ofertę niedzielnych wycieczek z Katowic do wpisanej ostatnio na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będą kontynuowały podczas tegorocznej jesieni Koleje Śląskie i stowarzyszenia opiekujące się cennymi zabytkami.