Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Pałacu Prezydenckim rozpoczęły się w piątek po godz. 15 konsultacje w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej. W spotkaniu uczestniczy także m.in. prezes IPN Jarosław Szarek i szef BBN Paweł Soloch.
Kancelaria Prezydenta a także BBN prowadzą obecnie konsultacje ws. tego, "jak mają toczyć się dalsze losy problemu" wywołanego ustawą degradacyjną; prezydent Andrzej Duda podejmie na podstawie ich wyników decyzję, co do dalszych kroków – mówi PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Wetując tzw. ustawę degradacyjną, prezydent kierował się bilansem zysków i kosztów - powiedział PAP były premier Leszek Miller komentując ogłoszoną w piątek decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. Stwierdził, że bardzo się cieszy z tego weta; to świąteczna niespodzianka - dodał.
Senator Jan Żaryn (PiS) złożył w środę trzy poprawki do tzw. ustawy degradacyjnej. Zakładają one m.in., że pozbawienie stopnia wojskowego oznaczałoby również odebranie "orderów, odznaczeń i tytułów honorowych". Senator chce, by ustawa objęła też prokuratorów i sędziów okresu stanu wojennego.
W Senacie w środę po południu rozpoczęła się debata nad tzw. ustawą degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".
Sejmowa Komisja Obrony Narodowej zarekomendowała Sejmowi w poniedziałek wieczorem przyjęcie projektu tzw. ustawy degradacyjnej bez merytorycznych poprawek. Projektem ma się zająć we wtorek Sejm na posiedzeniu plenarnym.
W poniedziałek sejmowa komisja obrony narodowej rozpatrzy w pierwszym czytaniu projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".
Mam nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie, a Sejm szybko uchwali ustawę, przewidującą pozbawienie stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Michał Dworczyk.
Z punktu widzenia rozliczenia z PRL taka ustawa jest istotna; mamy wielu oficerów obwieszonych medalami, którzy szkodzili Polsce - powiedział PAP historyk dr Piotr Gontarczyk o projekcie ustawy przewidującej możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego żołnierzy z czasów PRL.
Konsultacje dotyczące projektu przewidującego pozbawienia stopni m.in. Wojciecha Jaruzelskiego dobiegają końca; mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni dokument trafi na Radę Ministrów, a następnie do parlamentu, który szybko uchwali zmianę - powiedział PAP wiceszef MON Michał Dworczyk.