Pisząc o latach 1939-1989, trzymam się realiów tamtego czasu, chcę oddać horyzonty myślowe ówczesnych Polaków. Ludzie na ogół chcą ułożyć życie w warunkach, jakie istnieją, a nie marzą tylko i wyłącznie o tym, aby ich kraj był inny - mówi PAP historyk prof. Andrzej Friszke.
Andrzej Friszke za książkę "Rewolucja Solidarności 1980-1981" i Michał Paziewski, autor publikacji "Grudzień 1970 w Szczecinie", znaleźli się wśród laureatów tegorocznej Nagrody KLIO. Laureatów ogłoszono w czwartek na inauguracji XXIII Targów Książki Historycznej.
Transformacja dokonywana przez rząd Tadeusza Mazowieckiego nie miała być rewolucją; miała dokonywać się w trybie ewolucyjnym, przy minimalizowaniu oporu, mogącego zakłócić proces przechodzenia ku demokracji i liberalnemu społeczeństwu - podkreśla w wywiadzie dla PAP prof. Andrzej Friszke.
Z udziałem profesorów: Andrzeja Friszkego, Jerzego Eislera, Andrzeja Paczkowskiego i Antoniego Dudka odbyło się w czwartek w Warszawie spotkanie poświęcone książce "Czas KOR-u". To druga część politycznej biografii Jacka Kuronia – uznali uczestnicy debaty. „Lata 70. XX w. są bez wątpienia najgorzej zbadanym i najsłabiej opisanym okresem PRL” – powiedział prof. Jerzy Eisler rozpoczynając debatę nad książką „Czas KOR-u” autorstwa prof. Andrzeja Friszkego.
2011-06-10 (PAP) - Historyk, prof. Andrzej Friszke o Łukaszu Kamińskim jako przyszłym prezesie Instytutu Pamięci Narodowej: "Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną: bardzo ważny urząd państwowy obejmie człowiek młody i w zasadzie stosunkowo mało znany opinii publicznej, dlatego, że również mało aktywny politycznie do tej pory i niewypowiadający się właściwie w sporach politycznych. To jest w pewnym sensie zaskakujące, ale to jest również plus.
2011-04-11 (PAP) - Historyk prof. Andrzej Friszke o obchodach z udziałem prezydentów Polski i Rosji 71. rocznicy mordu dokonanego przez NKWD na polskich oficerach: "Fakt, że prezydent Dmitrij Miedwiediew spotyka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim nad grobami polskich oficerów w Katyniu, oznacza przyjęcie przez stronę rosyjską prawdy o sowieckiej winie za zbrodnię katyńską. Z polskiego punktu widzenia gest Miedwiediewa może wydawać się mało znaczący. Nie można nie doceniać obecności prezydenta Rosji w Katyniu.
2011-03-18 (PAP) - Historycy: Andrzej Chojnowski, Antoni Dudek, Andrzej Friszke, Andrzej Paczkowski i Tadeusz Wolsza zostali wybrani w piątek przez Sejm do mającej powstać Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Na razie nie wiadomo, kiedy się ona ukonstytuuje.