85 lat temu - 18 września 1939 roku - Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy, autor „Nienasycenia”, „Szewców” i setek obrazów, jeden z największych indywidualistów 20-lecia międzywojennego popełnił samobójstwo w małej kresowej wiosce. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.
Celem tej wystawy jest odkrycie na nowo twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza – napisał minister kultury prof. Piotr Gliński do uczestników czwartkowego wernisażu wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” w warszawskim Muzeum Narodowym.
Nowe odczytanie twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, jednego z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych artystów pierwszej połowy XX w., proponują autorzy wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”, którą można oglądać do 9 października w warszawskim Muzeum Narodowym.
Wystawę „Twarze Witkacego. Autoportrety Stanisława Ignacego Witkiewicza” przygotowano w galerii Platan należącej do Instytutu Polskiego w stolicy Węgier w ramach Budapeszteńskiego Festiwalu Fotograficznego.
W Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej 23 października, w 135. rocznicę urodzin Witkacego, odbędzie się inscenizowane czytanie jego sztuki pt. „Matka”. Reżyserem i autorem adaptacji jest Jakub Przebindowski.
11 kwietnia 2020 r., zespół TR Warszawa zaprasza na specjalny wieczór z „Bzikiem tropikalnym” – legendarnym spektaklem wg dramatów S. I. Witkiewicza w reżyserii Grzegorza Horst D’Albertisa (Grzegorza Jarzyny).
Dziś dramatem człowieka, źródłem jego niepokoju jest potworny nadmiar – informacji, impulsów, możliwości, tożsamości, sensów. Ten niepokój próbowaliśmy przełożyć na język Witkacego – mówi PAP Piotr Ratajczak, reżyser „Onych” w Teatrze Polskim w Warszawie. Premiera – w środę.
W litewskich księgarniach ukazała się książka „Witkacy. Umysł drapieżny”, poświęcona Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi – Witkacemu. Jest to pierwsza publikacja w języku litewskim poświęcona temu twórcy, mającemu korzenie rodzinne na Żmudzi.
„Anioł i Syn. Witkiewiczowie w Zakopanem i na Litwie” - to tytuł otwartej w czwartek w Narodowym Muzeum Sztuki im. Cziurlionisa w Kownie wystawy prezentującej twórczość Stanisława Witkiewicza i jego syna Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego.
Najnowsze wyniki badań na temat m.in. edukacji Witkacego, jego losów podczas I wojny światowej czy samobójczej śmierci jego narzeczonej zebrano w "Kronice życia i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza” - 24. tomie jego "Dzieł zebranych", który niedawno trafił do księgarń.