Para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – pozdrowiła w czwartek uczestników Orszaków Trzech Króli. Cieszymy się, że znów współtworzą państwo to wyjątkowe wydarzenie – mówi prezydent. Pierwsza dama dziękuje uczestnikom m.in. za „uśmiech i zapał”.
Bóg przychodzi w pokorze w napotkanych osobach, którym muszę pomóc, w ludziach słabych i cierpiących, w skrzywdzonych i odrzuconych, w przybyszu i wędrowcy, w uchodźcy i bezdomnym – mówił w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak w homilii.
Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” przeszedł ulicami stolicy Orszak Trzech Króli. Mimo śniegu z deszczem zgromadził on bardzo licznie warszawiaków z małymi dziećmi. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam, że Bóg jest dla wszystkich – powiedział PAP prezes fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych.
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w uroczystość Objawienia Pańskiego odnotował Orszak Trzech Króli, odbywający się w Polsce. O wydarzeniu tym mówił przybyłym na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański w czwartek.
Trwa dramat odrzucania z jednej strony, a z drugiej przyjmowania Jezusa Chrystusa; ten dramat obecnie przyjmuje kształt tzw. antropologii nieograniczonej, gdzie człowiek stawia się na miejscu Boga – ocenił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w święto Trzech Króli.
Potrzeba głoszenia Ewangelii współczesnemu światu jest wielka – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną w polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Zaapelował, by Warszawa stała się miastem chrześcijańskiego życia i otwarcia na potrzebujących.
Papież Franciszek wezwał w czwartek wierzących, by rzucili wyzwanie „mrocznej logice władzy” i by ich wiara stała się ziarnem sprawiedliwości oraz braterstwa w społeczeństwie. Jak mówił podczas mszy w Watykanie, „wielu Herodów sieje śmierć i dokonuje rzezi ubogich i niewinnych” przy obojętności innych.
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. W jego centrum nie jest uczczenie trzech mędrców, ale nowo narodzonego Jezus Chrystusa, który ukazuje się światu pogańskiemu – powiedział PAP historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz.
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. Na Wschodzie była ona znana już w III wieku. Sto lat później pojawiła się także na Zachodzie, gdzie przeobraziła się w święto Trzech Króli.
Kredą pobłogosławioną 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego oznaczamy drzwi naszych domów, pisząc K+M+B lub C+M+B – przypomina rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Gest ten wyraża prośbę o błogosławieństwo Chrystusa przez wstawiennictwo świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara - dodaje.