Sejm przyjął w czwartek przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Oddano w niej hołd dwudziestemu ósmemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, osobie „szczególnie zasłużonej dla polskiej niepodległości”.
242. rocznicę niepodległości Stanów Zjednoczonych wspólnie świętowali w środę w Krakowie ambasador USA Paul W. Jones i konsul generalny Walter Braunohler wraz z zaproszonymi gośćmi. Uroczystość odbyła się w krakowskim Forcie Kleparz.
100 lat temu, 3 czerwca 1918 r., w Wersalu pod Paryżem premierzy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch ogłosili deklarację dotyczącą powstania „zjednoczonego i niepodległego państwa polskiego z wolnym dostępem do morza”. – To nie był gest symboliczny. To było zobowiązanie polityczne uzupełniające niejako wcześniejszą deklarację Woodrowa Wilsona – mówi dr hab. Piotr Szlanta z Instytutu Historycznego UW.
Same deklaracje nie tworzą rzeczywistości historycznej. Ważne, aby mieć świadomość tego, że deklaracje i podpisane umowy mają znaczenie normatywne, ustalają jakiś porządek, ale ostatecznie ten porządek zależy od realiów i od tego, kto jest w stanie ten porządek narzucić i utrwalić – powiedział PAP prof. Wojciech Roszkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Przyjaźń między narodem polskim i amerykańskim, której fundamentem są wartości, trwa do dziś - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy do prezydenta do prezydenta USA Donalda Trumpa z okazji 100. rocznicy ogłoszenia przez prezydenta Woodrowa Wilsona programu pokojowego „14 punktów”.
100 lat temu, 8 stycznia 1918 r., prezydent USA Woodrow Wilson w orędziu do Kongresu przedstawił program pokojowy, znany jako 14 punktów Wilsona. "13" dotyczył kwestii powstania niepodległej Polski. "To najbardziej zapamiętaliśmy jako wkład Wilsona w odrodzenie Polski" - mówi PAP prof. Wojciech Roszkowski z PAN.