We wtorek w Warszawie w Centralnej Bibliotece Wojskowej odbyło się spotkanie historyczne „Polska – Szwajcaria. 170 lat żołnierskiej przyjaźni od konfederatów barskich do żołnierzy 2 Dywizji Strzelców pieszych”.
Szwajcaria i Polska podzielają te same wartości; kochamy niepodległość i jesteśmy ciężko pracującymi narodami – podkreślił we wtorek w Warszawie prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Ueli Maurer. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że Szwajcaria cieszy się w Polsce nieskazitelnie dobrą opinią.
Muzeum Polskie na zamku w Rapperswilu jest zabytkiem. Ma 150 lat, jest wpisane do rejestru zabytków w kantonie St. Gallen; stanowi element stosunków dwustronnych, polsko-szwajcarskich, i ufam, że nigdy nie przestanie istnieć – mówi PAP Jakub Kumoch, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie.
Prezydent Andrzej Duda poprosił prezydenta Szwajcarii Ueli Maurera o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Szwajcarski prezydent wyraził nadzieję na znalezienie dobrego dla Polski rozwiązania, zaznaczył jednak, że muzeum należy do samorządu, któremu rząd nie może nic nakazać.
Polskę i Szwajcarię przed II wojną światową dzieliło diametralnie różne położenie geopolityczne; o ile Polska była pomiędzy dwoma totalitaryzmami, to Szwajcaria była bezpieczna - przypomnieli w piątek historycy podczas konferencji "Magna Res Libertas" w Muzeum Polskim w Rapperswilu.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 150. rocznicę postawienia Kolumny Barskiej przez hrabiego Władysława Platera u podnóża zamku rapperswilskiego Instytut Pamięci Narodowej organizuje wraz z Muzeum Polskim w Rapperswilu międzynarodową konferencję naukową pt. „Magna Res Libertas. Ku Niepodległej” na zamku rapperswilskim w dniach 21–22 czerwca 2018 r.
Muzeum Polskie w Rapperswilu musi zostać; jest częścią europejskiego dziedzictwa i chronionym przez prawo zabytkiem - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński. Polska i Szwajcaria wspólnie poszukują rozwiązania dla muzeum, któremu grozi likwidacja - dodał.